Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.11.2017, 17:06

V Paríži bude klimatický summit. Trumpa ani nepozvali

Podľa zdrojov z Paríža sú medzi pozvanými len lídri krajín, ktoré "to myslia vážne."

V Paríži bude klimatický summit. Trumpa ani nepozvali
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump nie je medzi viac ako stovkou svetových lídrov, ktorých pozvali na decembrový klimatický summit v Paríži. S odvolaním sa na zdroj z prostredia francúzskej diplomacie o tom v utorok informovala agentúra AP.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron plánuje zvolať summit na 12. decembra, teda na druhé výročie prijatia parížskej klimatickej dohody. Pokročiť na ňom chce so svojou agendou s heslom "Spravme planétu opäť skvelou". 

Len tí, čo schvaľujú dohodu

Podľa zdroja agentúry AP, ktorý si neželal byť menovaný, boli na summit pozvaní len lídri tých krajín, ktoré sú "obzvlášť oddané" uplatňovaniu parížskej klimatickej dohody. 

Nemenovaný zdroj z kancelárie francúzskeho prezidenta, na ktorý sa odvoláva agentúra Reuters, dodal, že USA na summit pozvané napriek tomu budú, avšak na nižšej úrovni.

Schválili ju všetci 

Parížska klimatická dohoda bola prijatá 12. decembra 2015. Vtedy sa k nej nepripojili len Nikaragua a Sýria. Nikaragua tak už medzičasom urobila a podobný krok avizovala sýrska delegácia zúčastňujúca sa v Bonne práve prebiehajúcej konferencie OSN o zmene klímy. Trump v júli oznámil, že Spojené štáty chcú od dohody odstúpiť, ak sa v nej neurobia zásadné zmeny. 

Cieľom dohody je znížiť emisie skleníkových plynov tak, aby sa udržal nárast priemernej globálnej teploty pod hranicou dva stupne Celzia v porovnaní s predindustriálnym obdobím - s tým, že sa krajiny budú snažiť o obmedzenie na 1,5 stupňa Celzia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.