TASR/AP
StoryEditor

V Katalánsku sa koná generálny štrajk. Cítiť ho bude najmä v doprave

08.11.2017, 06:13
Autor:
ČTKČTK
Ku štrajku sa rozhodli pripojiť viaceré odbory a študentské organizácie.

V Katalánsku, ktoré v posledných týždňoch zažíva početné demonštrácie kvôli separatistickým snahám jeho bývalej vlády a odvetným krokom Madridu, sa dnes koná generálny štrajk.

Vyhlásila ho Konfederácia katalánskych zväzov (CSC), ktorá združuje zamestnancov rôznych odvetví, vrátane verejnej správy, školstva či zdravotníctva. Oficiálnym dôvodom je protest proti nízkym mzdám a zlým podmienkam na trhu práce. Dva veľké odborové zväzy oznámili, že sa k štrajku nepripoja, ale na poludnie a na šiestu hodinu večer zvolali manifestácie.

Obmedzia dopravu

Zo zákona by sa aj v čase štrajku mali zabezpečiť minimálne služby, najmä v zdravotníctve a školstve. Úplne normálne by mali fungovať zdravotné pohotovosti. Verejná doprava má byť v rannej a večernej špičke zaistená na 50 percent a v ostatných hodinách najmenej na 25 percent.

Obmedzená by takto mala byť napríklad električková doprava v Barcelone. Ostatná verejná doprava v katalánskej metropole, vrátane autobusov na letisko má byť podľa denníka La Vanguardia obmedzená na polovicu spojov.

Do poslednej chvíle neistý

Konanie štrajku, ku ktorému sa pripoja napríklad aj niektoré študentské organizácie či najväčšie školské odbory, nebolo do poslednej chvíle jasné.

Až v stredu večer zamietol katalánsky najvyšší súd sťažnosť zamestnávateľského zväzu, ktorý požadoval zablokovanie štrajku kvôli jej údajne politickým dôvodom.

Politické dôvody

Štrajk podporujú totiž aj separatistické organizácie Katalánske národné zhromaždenie (ANC), Omnium či asociácia starostov za nezávislosť (AMI).

Štrajk sa koná krátko po tom, čo Madrid koncom októbra prevzal priamu správu nad Katalánskom a čo španielska prokuratúra obvinila zosadenú katalánsku vládu a vedenie rozpusteného katalánskeho parlamentu zo vzbury. Niekoľko eministrov je kvôli tomu vo vyšetrovacej väzbe.

01 - Modified: 2023-02-01 09:18:11 - Feat.: - Title: Zima nespokojnosti v Británii: Krajine hrozí ochromenie, pol milióna zamestnancov dnes vstupuje do štrajku 02 - Modified: 2023-01-26 13:35:41 - Feat.: - Title: V dopravnom aj bytovom podniku v Košiciach vyhlásili štrajkovú pohotovosť, dôvodom sú miesta a platy 03 - Modified: 2023-01-25 09:35:34 - Feat.: - Title: Zamestnanci britského Amazonu štrajkujú. K robotom sa správajú lepšie ako k nám, tvrdia 04 - Modified: 2023-01-19 12:47:05 - Feat.: - Title: Kvôli schôdzke medzi Macronom a Sánchezom demonštrovali katalánski separatisti 05 - Modified: 2023-01-10 17:44:00 - Feat.: - Title: Britská vláda predstavila návrh zákona na zmiernenie ničivých dôsledkov štrajkov
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
02. február 2023 02:29