Reuters
StoryEditor

Britská ministerka odstúpila pre tajné schôdzky s izraelskými politikmi

08.11.2017, 20:54
Autor:
TASRTASR
Premiérka Theresa Mayová ministerku pre zmienené stretnutia v stredu stiahla z pracovnej cesty v Afrike.

Britská ministerka medzinárodného rozvoja Priti Patelová odstúpila v stredu zo svojej funkcie. Rozhodla sa tak pre kontroverzné utajené stretnutia, ktoré v minulosti absolvovala s vysoko postavenými izraelskými predstaviteľmi vrátane premiéra Benjamina Netanjahua, informovala spravodajská stanica BBC.

Premiérka Theresa Mayová ministerku pre zmienené stretnutia v stredu stiahla z pracovnej cesty v Afrike a povolala nazad do Londýna.

Patelová sa za stretnutia ospravedlnila a povedala, že jej konanie "nedosahovalo štandardy transparentnosti a otvorenosti", ktoré vo svojom úrade presadzovala a obhajovala.

Ak by Patelová sama neodstúpila, takmer určite by ju z funkcie odvolali, konštatuje agentúra AP.

Pod tlakom sa ministerka ocitla od chvíle, ako nedávno vyšlo najavo, že počas svojej augustovej dovolenky v Izraeli absolvovala dovedna 12 stretnutí s izraelskými politikmi vrátane Netanjahua. Mayovú ani iných vládnych predstaviteľov pritom o týchto stretnutiach neinformovala.

Patelová sa Mayovej za stretnutia ospravedlnila už v pondelok prostredníctvom listu. Následne však vysvitlo, že s izraelskými politikmi mala v septembri ešte ďalšie dve utajené schôdzky. Práve po tomto zistení si ju v stredu do svojho úradu na Downing Street č. 10 predvolala Mayová. Ich stretnutie trvalo zhruba 30 minút a ministerka po ňom rezignovala.

"Po tom, ako vysvitli ďalšie podrobnosti, je správne, že ste sa rozhodli rezignovať a držať sa tak vysokých štandardov transparentnosti a otvorenosti, ktoré ste hlásali," reagovala na jej odstúpenie samotná Mayová.

Patelová je už druhým členom britskej vlády, ktorý v priebehu týždňa odstúpil zo svojej funkcie. Prvým bol minister obrany Michael Fallon, ktorý podal demisiu 1. novembra po obvineniach z nevhodného správania.

01 - Modified: 2023-03-20 13:31:43 - Feat.: - Title: Palestínskeho premiéra pobúrili tvrdenia izraelského ministra o Palestínčanoch 02 - Modified: 2023-03-20 06:51:44 - Feat.: - Title: Biden v telefonáte s Netanjahuom podporil kompromisný návrh reformy justície 03 - Modified: 2023-03-19 20:40:35 - Feat.: - Title: Izrael a Palestínčania sa opäť zaviazali zabrániť ďalšiemu násiliu. Strany vytvárajú základ pre rokovania 04 - Modified: 2023-03-18 22:13:00 - Feat.: - Title: Izraelčania opäť protestovali proti návrhu súdnej reformy 05 - Modified: 2023-03-18 20:24:55 - Feat.: - Title: Bezpečnostní pracovníci na londýnskom letisku budú desať dní štrajkovať
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
21. marec 2023 03:37