13.11.2017, 20:15

O finálnej podobe brexitu bude rozhodovať aj britský parlament

David Davis dnes sľúbil poslancom, že dohodu o brexite dostanú na schválenie.

David Davis
Zdroj: TASR/AP

Britská vláda umožní dolnej komore parlamentu, aby hlasovala o konečnej dohode o odchode krajiny z Európskej únie v osobitnom zákone. Oznámil to dnes britský minister pre brexit David Davis. Podľa agentúry Reuters predstavil ústupok kabinetu voči vzpierajúcim  sa poslancom Konzervatívnej strany, ktorí by inak boli schopní dohodu o brexitu aj potopiť.

Davis podľa spravodajstva BBC povedal, že podmienky brexitu, vrátane akéhokoľvek prechodného riešenia a dohody o občianskych právach s EÚ, by mali byť súčasťou nového zákona. Zároveň uviedol, že poslanci budú mať príležitosť tieto právne predpisy odmietnuť alebo pozmeniť. "Dohoda sa uskutoční iba vtedy, ak ju parlament schváli," povedal minister poslancom.

Opoziční labouristi jeho vyhlásenie uvítali a označili krok vlády za "významný ústupok".

Predsedníčka vlády Theresa Mayová čelila tlaku, aby ponúkla parlamentu možnosť uskutočniť "zmysluplné hlasovanie" o dohode o brexite v akejkoľvek forme. V jej strane sú poslanci ochotní hlasovať proti vláde s cieľom znemožniť prijatie legislatívy potrebnej k prerušeniu väzieb s EÚ.

"Teraz môžem potvrdiť, že akonáhle dosiahneme dohodu, predložíme konkrétne časti primárnej legislatívy k prijatiu tejto dohody," povedal Davis parlamentu.

V utorok a v stredu čaká parlament druhá fáza prerokúvaní základného zákona o právnej odluke Británie od EÚ. Norma má stanoviť, aké zákony prijaté v súlade s normami EÚ zostanú v britskom práve zachované, a aké naopak budú vypustené. Nariadenie nadobudne účinnosť odchodom Británie z európskeho bloku.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.