13.11.2017, 22:00

Vojenské manévre Spojených štátov zvyšujú riziko jadrovej vojny, kritizuje Severná Kórea

KĽDR vadí najmä rozmiestnenie lodí USA v blízkosti Kórejského polostrova.

Vojenské manévre Spojených štátov zvyšujú riziko jadrovej vojny, kritizuje Severná Kórea
Zdroj: Reuters

Severná Kórea sa v pondelok sťažovala v OSN na spoločné vojenské cvičenia Spojených štátov a Južnej Kórey pri Kórejskom polostrove. Označila to za "najhoršiu situáciu, aká kedy vznikla", pretože USA tam rozmiestnili zbrane na jadrovú vojnu, ktoré sú už pripravené na útok.

Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) uviedla, že nebývalé rozmiestnenie troch zoskupení amerických lietadlových lodí, ktoré zaujímajú "útočnú pozíciu" okolo Kórejského polostrova, znemožňuje vôbec predvídať, kedy vypukne jadrová vojna.

Veľvyslanec KĽDR pri OSN Ča Sung-nam uviedol v liste generálnemu tajomníkovi Antóniovi Gutteresovi, že spoločné vojenské cvičenia vytvárajú okolo polostrova "tú najhoršiu situáciu, aká kedy vznikla". Napísal tiež, že USA znovu začali s preletmi strategických bombardérov B-52 schopných niesť jadrové zbrane, a to počas celých 24 hodín "tak, ako to kedysi bolo aj v období studenej vojny".

Ča Song-nam uviedol, že "rozsiahly nácvik na jadrovú vojnu a vydieračské kroky, ktoré podnikajú Spojené štáty celý rok bez prestávky... nás doviedli k záveru, že naše rozhodnutie bolo správne a mali by sme ho dotiahnuť do konca".

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.