Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.11.2017, 07:51

Šéf OSN žiada umožnenie návratu Rohingov do Mjanmarska

Podľa aktuálnych údajov OSN ušlo z Mjanmarska do susedného Bangladéša už najmenej 603-tisíc Rohingov.

Šéf OSN ANtonio Guterres
Zdroj: Reuters

Generálny tajomník OSN António Guterres vyzval v utorok mjanmarskú líderku Aun Schan Su Ťij, aby viac ako 600-tisíc Rohingom, ktorí našli útočisko v Bangladéši, umožnila bezpečný návrat do Mjanmarska. Informovala o tom agentúra AP.

Guterres sa so Su Ťij stretol v rámci summitu Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN), ktorý sa koná vo filipínskej metropole Manila.

"Generálny tajomník (OSN) zdôraznil, že je nevyhnutné vyvinúť zvýšené úsilie na zabezpečenie prístupu (Rohingov) k humanitárnej pomoci, ich bezpečného, dôstojného a dobrovoľného návratu, ako aj ozajstného zmierenia medzi jednotlivými spoločenstvami," uvádza sa vo vyhlásení OSN.

Najnovšie násilie v mjanmarskom Jakchainskom štáte vypuklo koncom augusta, keď militanti patriaci k etnicko-náboženskej menšine Rohingov zaútočili na policajné stanice. Mjanmarská armáda následne pristúpila k protiútoku, pričom boli vystavení násiliu aj civilisti.

Podľa aktuálnych údajov OSN odvtedy ušlo z Mjanmarska do susedného Bangladéša už najmenej 603-tisíc Rohingov. Vyšetrovatelia OSN dospeli k záveru, že vypaľovanie dedín Rohingov, prenasledovanie ich vodcov, ako i zabíjanie či znásilňovanie tvoria súčasť systematického úsilia o vyhnanie tejto moslimskej menšiny z prevažne budhistického Mjanmarska.

Podľa mjanmarských ozbrojených síl sa však na základe vnútorných previerok, ktorých výsledky zverejnili v pondelok, nič z uvedených záverov vyšetrovania OSN nepotvrdilo.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.