15.11.2017, 10:06

Zahraničné médiá budú v Rusku označované ako agenti

Rusi tak reagujú na kroky Američanov, ktorí tak začali označovať ruskú spravodajskú televíziu.

Vladimir Putin
Zdroj: Reuters

Ruská Štátna duma jednomyseľne prijala novelu zákona, ktorá umožní vládnym úradom označiť cudzie médiá pôsobiace v Rusku ako zahraničných agentov. Uviedla to dnes agentúra TASS. Návrh ešte musí posúdiť horná parlamentná komora, teda Rada federácie, potom bude predložený na podpis prezidentovi Vladimírovi Putinovi.

Krok parlamentu je odvetou za podobné americké nariadenie, podľa ktorého sa v USA musela ako zahraničný agent zaregistrovať ruská spravodajská televízia RT.

V Rusku už niekoľko rokov platí zákon o zahraničných agentoch, na médiá sa ale doteraz nevzťahoval, týka sa ale napríklad neziskových organizácií financovaných z cudziny. Postup USA voči RT Moskva kritizovali. Putin na adresu Washingtonu uviedol, že je to útok na slobodu prejavu, a prisľúbil recipročnú odvetu.

Poslanci dumy preto v rámci druhého čítania návrhu zákona, ktorý sa pôvodne týkal možnosti prípravného zablokovania webových stránok organizácií, ktorých pôsobenie je v Rusku zakázané, pripojili k norme dodatky umožňujúce označovať cudzie médiá ako zahraničných agentov.

Pri terajšom hlasovaní za návrh rozšírený o spomínané dodatky hlasovalo 409 prítomných poslancov 450 člennej dumy, proti nebol nikto a takisto nikto sa voľby nezdržal.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.