Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.11.2017, 09:51

Rokovania armády s Mugabem pokračujú. Chcú dosadiť bývalého viceprezidenta, tvrdia analytici

Rozhovorov o riešení krízy v Zimbabwe sa zúčastňuje aj delegácia z Juhoafrickej republiky a údajne tiež katolícka cirkev.

Rokovania armády s Mugabem pokračujú. Chcú dosadiť bývalého viceprezidenta, tvrdia analytici
Zdroj: Reuters

Zimbabwianska armáda v piatok oznámila, že pokračuje v rokovaniach s prezidentom Robertom Mugabem o ukončení jeho vlády. Výsledok zverejní čo najskôr. Zároveň pátra po Mugabeho najbližších spojencoch a jeho manželke Grace.

Ako informovala agentúra AP, armáda vo vyhlásení uviedla, že "dosiahla významný pokrok v operácií na odstránenie zločincov z okruhu prezidenta Mugabeho". Zatkla už niekoľko osôb, ďalšie sú na úteku. Tieto osoby "spáchali zločiny, ktoré spôsobovali sociálne a ekonomické utrpenie v Zimbabwe", tvrdí armáda. Ide o jej prvé verejné vyhlásenie od prevzatia moci v krajine pred dvoma dňami a umiestnení Mugabeho (93) do domáceho väzenia, poznamenala agentúra DPA.

Zimbabwianske štátne noviny zverejnili vo štvrtok nové fotografie Roberta Mugabeho zo stretnutia s armádnym veliteľom, generálom Constantinom Chiwengom, ktorý riadil v noci na stredu prevzatie moci v africkej krajine ozbrojenými silami.

V Zimbabwe pritom pokračujú rozhovory o riešení tamojšej politickej krízy a o pravdepodobnom konci Mugabeho takmer 40-ročnej vlády. Zúčastňuje sa na nich aj delegácia z Juhoafrickej republiky (JAR) a údajne tiež katolícka cirkev.

Mnohí analytici tvrdia, že armáda chce dosadiť za dočasného lídra bývalého viceprezidenta Emmersona Mnangagwu, ktorého Mugabe odvolal minulý týždeň.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.