Wikimedia Commons / Piotr Drabik
StoryEditor

Poľský kňaz často kritizuje postup cirkvi. Opakovane má zákaz verejne vystupovať

18.11.2017, 15:33
Autor:
ČTKČTK
Adam Boniecki patrí medzi významných kňazov a novinárov. S jeho názormi však cirkev často nesúhlasí.

Poľský duchovný a novinár Adam Boniecki, ktorý dlhé roky riadil poľské vydanie vatikánskeho denníka l'Osservatore Romano, než sa stal šéfredaktorom prestížneho katolíckeho časopisu Tygodnik Powszechny, má opäť zakázané vyjadrovať sa v médiách.

Stalo sa tak potom, čo rečnil na pohrebe Poliaka, ktorý sa minulý mesiac upálil vo Varšave na protest proti terajšej konzervatívnej vláde, napísal dnes opozičný denník Gazeta Wyborcza.

Rozpor s cirkvou

Bonieckého nadriadený mu odobral povolenie vyjadrovať sa v médiách "pre duchovné dobro veriacich", ktorí sa po Bonieckého vyjadreniach "mohli cítiť zmätení ohľadom cirkevného učenia o morálnom hodnotení samovraždy, alebo dokonca pohoršení".

Na pohrebe Piotra Szczensného, ​​ktorý sa zapálil 19. októbra v centre Varšavy na protest proti porušovaniu občianskych slobôd a demokracie a ktorého provládne médiá označujú za "obeť totálnej opozície", Boniecki povedal, že "Piotr bol z tých ľudí, ktorí vidia ostro aj to , čoho si väčšina nevšimne, a cíti otrasy, ktoré veľa ľudí nevníma, a vidí príznaky katastrofy - veril, že môže varovať, a vedel, že to musí urobiť ".

Podporil aj menšiny

Boniecki navyše na sociálnych sieťach podporil sexuálne menšiny, "hoci ich počínanie je v úplnom rozpore s morálnym učením cirkvi", uviedol tajomník kongregácie mariánskych kňazov a dodal, že preto boli podniknuté príslušné kroky k disciplinovaniu kňaza.

Gazeta Wyborcza pripomenula, že Bonieckému bol až tento rok v lete zrušený predchádzajúci zákaz vyjadrovať sa v médiách, ktorým bol postihnutý v roku 2011.

Komentoval kríž

Stalo sa tak potom, čo hovoril o "nešťastnom" zavesení kríža v Sejme (teda v poľskej poslaneckej snemovni), o klerikalizácii verejného života a tiež sa pozastavovali nad tým, že Vratislavský biskup kritizoval populárneho rockera ako "kacíra, satanistu a milovníka stelesneného zla" .

"Vôbec neverím, že ak sa po celej krajine vyvesia kríže, tak to zabráni sekularizácii. Nemá to väčší význam, nič to neznamená. Je snáď Sejm viac kresťanský, keď tam visí kríž? Občas sa mi chce povedať: Ježiš, radšej sa nepozeraj," vyhlásil Boniecki v televízii pred šesťročným zákazom vyjadrovať sa.

01 - Modified: 2023-09-25 18:53:43 - Feat.: - Title: Poľsko začne kvôli nárastu migrácie na hraniciach so Slovenskom kontrolovať autá 02 - Modified: 2023-09-25 16:47:34 - Feat.: - Title: Poľsko uvažuje o zavedení prísnejších kontrol na hranici so Slovenskom 03 - Modified: 2023-09-25 11:20:13 - Feat.: - Title: Nezamestnanosť v Poľsku zotrvala v auguste na najnižšej úrovni za takmer štyri roky 04 - Modified: 2023-09-25 11:01:41 - Feat.: - Title: Nemecko vyjadreniami o vízach zasahuje do poľskej volebnej kampane, vyhlásil minister 05 - Modified: 2023-09-24 16:00:14 - Feat.: - Title: Poľsko naďalej podporuje Ukrajinu pri vývoze jej obilia do tretích krajín, vyhlásil prezident Duda
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
25. september 2023 21:35