Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.11.2017, 17:00

Katalánsko nám spôsobuje veľké starosti. Juncker oznaličil separatistické úsilie za katastrofu

Bývalému katalánskemu lídrovi Carlesovi Puigdemontovi, ktorý sa momentálne zdržiava v Belgicku, Juncker odkázal, že nesmie podceňovať širokú podporu, ktorej sa v celej Európe teší Mariano Rajoy.

Katalánsko nám spôsobuje veľké starosti. Juncker oznaličil separatistické úsilie za katastrofu
Zdroj: TASR/AP

Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker označil separatistické úsilie španielskeho regiónu Katalánsko za "katastrofu" a zároveň opätovne potvrdil podporu, ktorú má zo strany EÚ jednotné Španielsko. Informovala o tom v nedeľu agentúra AP.

"Katalánsko nám spôsobuje nesmierne starosti. Tá situácia, ktorú vyprovokovalo, sa mi vôbec nepozdáva, je to katastrofa," povedal Juncker pre denník El País.

Bývalému katalánskemu lídrovi Carlesovi Puigdemontovi, ktorý sa momentálne zdržiava v Belgicku, Juncker odkázal, že "nesmie podceňovať širokú podporu, ktorej sa v celej Európe teší (španielsky premiér) Mariano Rajoy".

Španielsko sa podľa AP ocitlo v najhoršej politickej kríze za posledných 40 rokov po tom, čo katalánsky regionálny parlament porušil španielsku ústavu a 27. októbra vyhlásil nezávislosť Katalánska.

Na vzniknutú situáciu reagoval španielsky premiér odvolaním katalánskej vlády, rozpustením tamojšieho parlamentu a vypísaním regionálnych volieb, ktoré by sa mali konať 21. decembra. Tie by podľa Junckera "mohli a mali prispieť k zlepšeniu" situácie.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.