Tomáš DruckerPavol Funtál
StoryEditor

Slovensko sa v súboji o sídlo liekovej agentúry spolieha na krajiny Vyšehradskej štvorky, vyhlásil Drucker

20.11.2017, 14:20
Autor:
TASRTASR
O novom domove pre Európsku agentúru pre lieky (EMA) sa rozhodne dnes popoludní.

V súboji o získanie sídla Európskej agentúry pre lieky (EMA) sa Slovensko v prvom kole hlasovania spolieha na hlasy krajín Vyšehradskej štvorky (V4), ale aj Chorvátska, Malty a ďalších spojencov.

Neskôr pri hlasovaní o sídle Európskeho orgánu pre bankovníctvo (EBA) dá SR maximum troch hlasov pre Českú republiku. Uviedol to minister zdravotníctva Tomáš Drucker po príchode na zasadnutie Rady EÚ pre všeobecné záležitosti v Bruseli, ktorá v pondelok rozhodne o nových sídlach agentúr EÚ nachádzajúcich sa v Londýne.

Pomoc pre ekonomiku

"Bol by to veľký stimul predovšetkým v oblasti vedy, vzdelávania a výskumu a vôbec pre vzdelanostnú ekonomiku," zhodnotil minister prípadné víťazstvo v súboji o sídlo EMA.

Ministri z členských krajín budú najskôr hlasovať o sídle pre EMA a potom rozhodnú o novom pôsobisku pre EBA. Novinári a verejnosť sa nedozvedia, kto koho v ktorom kole podporil, známe bude iba konečné meno víťaza. 

Urobili sme všetko

SR podľa Druckera urobila všetko pre to, aby uspela v súboji o EMA. Slovensko podľa neho predložilo jednu z najlepších ponúk, čo vo svojom hodnotení ocenila aj Európska komisia. S odkazom na politické rozhodnutie, ktoré pri hlasovaní najviac zaváži, Drucker zopakoval, že aspoň jedna z dvoch londýnskych agentúr by mala smerovať do nových členských krajín a prioritne do takej, ktorá zatiaľ žiadnu agentúru nemá, čo je aj prípad Slovenska.

"Vopred hovorím, že keby to nedostalo Slovensko, vnímal by som to ako neúspech a sklamanie," priznal Drucker. Zároveň poďakoval všetkým tým, ktorí vyvinuli maximálne úsilie, aby Slovensko túto agentúru dostalo. V rámci kampane za získanie sídla EMA sa podľa neho podarilo významne spropagovať našu krajinu. 

S Čechmi si pomôžeme navzájom

Už pred zasadnutím a hlasovaním ministrov prichádzali správy, že spomedzi 19 kandidátov súboj o EMA vzdala Malta, Chorvátsko a Írsko. Drucker v tejto súvislosti zopakoval, že SR so všetkými krajinami EÚ bilaterálne rokovala o rôznych typoch podpory. Vyjadril pritom nádej, že tie, ktoré sa vzdali kandidatúry, svojimi hlasmi podporia Slovensko.

"My sme ani raz v našej kampani neútočili na žiadneho z našich súperov," upozornil Drucker. Podľa jeho slov existujú dohody, na základe ktorých pri hlasovaní o EBA dáme maximálny trojbodový počet hlasov Českej republike. Tá nám zase dá tri body v prvom kole pre EMA, kde máme bilaterálne dohody o podpore aj od ostatných krajín V4. Dohody existujú aj s Chorvátskom a SR získala prísľub aj od Malty. Ďalšie krajiny nás podľa Druckera podporia v prvom kole hlasovania a niektoré aj v druhom kole, ak k nemu dôjde.

01 - Modified: 2022-12-21 10:51:15 - Feat.: - Title: Drucker skončí ako šéf Dobrej voľby, chystá veľkú reformu zdravotníctva 02 - Modified: 2022-11-10 18:26:19 - Feat.: - Title: EMA odporučila na schválenie posilňovaciu covidovú vakcínu od firmy Sanofi 03 - Modified: 2022-09-21 05:33:55 - Feat.: - Title: Počet prípadov covidu sa znížil, pandémia však stále pokračuje, vyhlásila Európska lieková agentúra 04 - Modified: 2022-09-02 10:57:44 - Feat.: - Title: Dobrá voľba a Umiernení: Ide o otázky za miliardy eur. Vláda musí riešiť odvrátenie rozpočtovej katastrofy 05 - Modified: 2022-08-26 19:21:00 - Feat.: - Title: Pfizer požiadal o schválenie vakcíny proti subvariantom omikronu
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
01. február 2023 16:19