Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.11.2017, 15:36

Mugabe neodstúpil, očakáva sa impeachment. V Zimbabwe sa plánujú masové protesty

Obyvatelia juhoafrickej krajiny vyjadrujú na Twitteri hnev nad tým, že Mugabe odmieta odstúpiť.

Mugabe neodstúpil, očakáva sa impeachment. V Zimbabwe sa plánujú masové protesty
Zdroj: TASR/AP

Zimbabwianskemu prezidentovi Robertovi Mugabemu uplynula v pondelok napoludnie miestneho času (11.00 h SEČ) konečná lehota na dobrovoľné odstúpenie, ktorým sa mohol vyhnúť impeachmentu (obžalobe a odvolaniu). Zatiaľ sa neobjavili nijaké aktuálne informácie o osude 93-ročného Mugabeho.

Prezident, ktorý je po minulotýždňovom prevzatí moci armádou v domácom väzení, dostal v nedeľu od svojej strany Africký národný zväz Zimbabwe - Vlastenecký front (ZANU-PF) ultimátum, aby do 24 hodín rezignoval. To Mugabe, ktorý vládne v krajine už takmer 40 rokov, nesplnil.

Na rade je impeachment

"Arogantný Mugabe ignoroval stranu ZANU-PF," oznamoval v pondelok titulok v miestnych novinách Daily News.

"Hra pokračuje: rozhodnutie ústredného výboru strany ZANU-PF odvolať Mugabeho stále platí. Do dnešného poludnia musí odstúpiť, inak ho čaká impeachment," uviedol v pondelok už skôr tlačovej agentúre DPA predstaviteľ strany pre právne otázky Patrick Chinamasa.

Keď konečný termín v tichosti uplynul, popredný opozičný líder a bývalý minister David Coltart vyhlásil, že podľa jeho presvedčenia teraz príde na rad impeachment.

"Očakávam, že teraz sa začne proces impeachmentu," uviedol. "Mohli by ho spustiť zajtra, ak zoženú dvojtretinovú väčšinu," dodal.

Najlepším scenárom pre Mugabeho je demisia

Douglas Mwonzora zo zimbabwianskej hlavnej opozičnej strany Hnutie za demokratickú zmenu (MDC) takisto povedal, že strana podporí Mugabeho impeachment.

"Máme v parlamente veľké počty členov a podporíme akýkoľvek demokratický postup na odvolanie Mugabeho," uviedol Mwonzora.

Mugabeho jeho strana ZAHU-PF odvolala už z funkcie straníckeho predsedu. Na jeho miesto vymenovala jeho niekdajšieho druha a súčasného zarytého nepriateľa Emmersona Mnangagwu.

Bývalý minister financií Tendai Biti, vzdelaním právnik, povedal v pondelok pre DPA, že najlepším scenárom pre Mugabeho je demisia, pretože impeachment nie je jednodňový proces.

Na stredu chystajú protesty

"Tento proces je únavný a môže trvať niekoľko dní. Zimbabwčania chcú, aby odstúpil dnes," zdôraznil Biti.

Obyvatelia juhoafrickej krajiny vyjadrujú na Twitteri hnev nad tým, že Mugabe odmieta odstúpiť. Vplyvné združenie vojnových veteránov na pondelkovej tlačovej konferencii dokonca vyzvalo na masové protesty, ktoré sa majú uskutočniť v stredu.

Univerzitní študenti takisto vyzvali Mugabeho na odstúpenie, pričom na hlavnej univerzite v metropole Harare sa konajú protesty. Študenti tiež požadujú, aby bol prvej dáme Grace Mugabeovej odobratý doktorát.

"Mugabe by mal hneď odstúpiť, pretože naše školstvo vrátil do kamennej doby," uviedol jeden zo študentov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.