Donald TrumpReuters
StoryEditor

Jadrové hlavice by som nelegálne neodpálil. Trumpov príkaz by som neposlúchol, tvrdí americký generál

20.11.2017, 18:00
Nelegálny jadrový útok by sa prezidentovi snažil vyhovoriť.

Šéf amerického jadrového arzenálu John Hyten povedal, že keby mu prezident neprávoplatne nariadil, aby odpálil rakety, tak by rozkaz neposlúchol. V sobotu to uviedol na Medzinárodnom bezpečnostnom fóre v Kanade.

Na otázku, čo by robil v prípade, keby mu americký prezident Donald Trump nariadil nukleárny útok, Hyten povedal, že by mu to vyhovoril.

Vyhovoril by mu to

"Som prezidentov poradca. A ak mi povie, že mám urobiť niečo, čo je nelegálne, tak odpoviem, pán prezident, je to nezákonné. 'A hádajte, čo urobí on. Povie:, Čo je nezákonné? 'My potom prídeme s rôznymi spôsobmi, ako reagovať na akúkoľvek situáciu. Takto fungujeme," tvrdil generál Hyten na bezpečnostnom fóre podľa Guardianu. Pentagon jeho vyjadrenia nekomentoval.

Hyten tak reagoval na utorňajšiu debatu amerických senátorov z radov demokratov i republikánov o právomoci prezidenta v prípade jadrovej vojny.

Éra trpezlivosti je podľa Trumpa preč

Penzionovaný generál Robert Kehler, bývalý šéf strategického veliteľstva, na schôdzi zahraničného senátneho výboru v utorok vyhlásil, že armáda môže odmietnuť rozkaz, ktorý považuje za nezákonný. Platí to podľa neho aj pre rozkaz na zasadenie jadrového úderu. Nie je vraj ale jasné, ako by takáto procedúra v praxi vyzerala.

Trumpove rázne vyhrážky v poslednej dobe mierili hlavne na severokórejský režim, ktorý by v budúcnosti mohol územie USA ohrozovať strategickým raketami s jadrovou hlavicou.

Pred týždňom americký prezident povedal, že "éra strategickej trpezlivosti" so Severnou Kóreou je preč. Podľa niektorých demokratických senátorov však Trumpove chaotické rozhodovanie môže viesť k zasadenie jadrového úderu v rozpore s národnými záujmami USA.

01 - Modified: 2023-03-31 09:23:08 - Feat.: - Title: Odtlačky prstov aj policajné foto, uličke hanby sa zrejme vyhne. Čo čaká Donalda Trumpa po zatknutí 02 - Modified: 2023-03-30 22:11:54 - Feat.: - Title: Veľká porota hlasovala za obvinenie amerického exprezidenta Trumpa v súvislosti s peniazmi pre pornoherečku 03 - Modified: 2023-03-28 20:37:21 - Feat.: - Title: Bývalý viceprezident USA Pence musí vypovedať vo vyšetrovaní Trumpa 04 - Modified: 2023-03-26 17:33:05 - Feat.: - Title: „Ako v stalinskom Rusku!“ Trump na prvom mítingu kampane ostro kritizoval vyšetrovania, ktorým čelí 05 - Modified: 2023-03-24 09:25:02 - Feat.: - Title: ​Trump klamal. U ľudí vyvolal nepravdivé očakávanie o svojom zatknutí, uviedol prokurátor z jeho kauzy
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
31. marec 2023 12:47