Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.11.2017, 12:05 Aktualizované dňa 22.11.2017 o 13:01

Ratka Mladiča odsúdili na doživotie, za genocídu v Bosne

Očakáva sa, že bývalý veliteľ ozbrojených síl Bosny a Hercegoviny podá odvolanie.

Ratka Mladiča odsúdili na doživotie, za genocídu v Bosne
Zdroj: Reuters

Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) dnes odsúdil bývalého veliteľa bosnianskosrbskej armády Ratka Mladiča na doživotný trestu väzenia za zločiny spáchané počas vojny v Bosne a Hercegovine v rokoch 1992-1995. Uznal ho pritom vinným v desiatich z jedenástich bodov obžaloby. Predpokladá sa, že Mladić využije možnosť na odvolanie.

​V dvoch bodoch bol Mladić obžalovaný z genocídy. V jednom z nich bol však viny zbavený. Ďalších päť bodov sa týkalo zločinov proti ľudskosti a štyri body porušenia zákonov alebo zvyklostí vojnového práva.

"Za spáchanie týchto zločinov senát odsudzuje pána Ratka Mladiča na doživotné väzenie," oznámil sudca Alphons Orie verdikt haagskeho tribunálu. Tomuto výroku predchádzali dve hodiny, počas ktorých súd zoznamoval prítomných so závermi viac ako štvorročného procesu.

Mladičove zločiny sudca označil za "jedny z najohavnejších, aké kedy ľudstvo poznalo, vrátane genocídy, vyhladzovania a zločinov proti ľudskosti".

Orie okrem iného povedal, že senát dospel k záveru, že Mladić výrazne prispel k zločinom, ktoré boli spáchané v Srebrenici. Okrem toho osobne nariadil ostreľovanie Sarajeva, ktorého terčom bolo civilné obyvateľstvo a ktoré naplnilo všetky znaky genocídy. Na svedomí má aj branie rukojemníkov z radov pozorovateľov OSN a príslušníkov medzinárodných síl UNPROFOR na konci vojny.

Ide o posledný rozsudok, ktorým vyvrcholila práca haagskeho tribunálu. ICTY zriadilo OSN už počas vojny v roku 1993 a súd svoje pôsobenie definitívne ukončí k tohtoročnému 31. decembru. Očakáva sa, že Mladić podá odvolanie, ktorým sa už bude zaoberať Mechanizmus OSN pre medzinárodné tribunály (MICT). Ten zriadila 22. decembra 2010 Bezpečnostná rada OSN.

Proces s Mladičom sa začal 16. mája 2012 a záverečné reči obžaloby a obhajoby odzneli vlani v decembri. Jeden z dvoch bodov obžaloby viniaci exgenerála z genocídy sa týkal zodpovednosti za srebrenický masaker, pri ktorom bosnianskosrbské sily v lete 1995 na konci vojny v Bosne povraždili 8000 zajatých moslimských mužov, vrátane starcov a chlapcov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.