Túto tradíciu už majú Američania za sebou. Už včera udelil prezident Donald Trump milosť páru moriakov, ktorí sú tradičným pokrmom na Deň vďakyvzdania. Tento rok omilostil moriadka Drumsticka a formálne aj jeho náhradníka Wishbona. REUTERS/Carlos Barria
StoryEditor

Deň vďakyvzdania Spojeným štátom pripomína, že sú krajinou utečencov

23.11.2017, 09:28
Autor:
TASRTASR
Základy USA položili puritánske rodiny, ktoré ušli z Anglicka.

Spojené štáty oslavujú vo štvrtok Deň vďakyvzdania, jeden z najväčších a najobľúbenejších sviatkov v krajine pripomínajúci začiatky národa. Podľa denníka Washington Post je Deň vďakyvzdania každoročnou pripomienkou utečeneckých koreňov Spojených štátov. A tí prví prišelci neboli vždy milí a neškodní, zdôraznil denník.

Deň vďakyvzdania pripomína udalosť z roku 1621, keď novoprišelci z Európy v osade Plymouth spolu s miestnymi Indiánmi vzdali veľkou hostinou vďaku za úrodu a prežitie. Predošlý rok ich totiž postihla krutá zima a hlad. Na podvýživu a choroby zomrela až polovica osadníkov.

Hostina začiatkom národa

"Vďaka pracovitosti a pomoci od miestnych sa pútnici nasledujúci rok pozviechali a svoje šťastie oslávili hostinou, ktorá zakotvila ich pôsobenie v cudzej krajine. To jedlo sa zdá byť jedlom, ktoré boli pri vzniku tohto národa," napísal Washington Post.

Noviny pripomenuli situáciu v Európe na začiatku 17. storočia a najmä náboženskú neslobodu, prenasledovanie a násilie, pred ktorými z Anglicka utekali puritáni.

Ľudia stále utekajú

"Nasadli teda na niekoľko lodí, vrátane známej Mayflower, a ako prví novodobí utečenci sa vydali hľadať lepší život v inej časti sveta," napísal Washington Post.

Bývalý americký prezident Barack Obama pred dvoma rokmi, keď v krajine vládli negatívne nálady voči utečencom zo Sýrie, povedal, že aj takmer štyri storočia po tom, ako sa vyplavila Mayflower, je svet stále plný utečencov, ktorí nechcú nič iné než šancu na bezpečnejšiu a lepšiu budúcnosť pre seba a svoje rodiny.

Trump na tribúne nacionalizmu

"My tú šancu ponúkame. To robí Ameriku Amerikou. My otočíme svetlo Sochy slobody smerom ku svetu, rozšírime náš okruh záujmu a povieme, že všetky Božie deti sú hodné nášho súcitu a našej starostlivosti," uviedol Obama.

Naopak, súčasný prezident Donald Trump podľa Washington Postu stojí na tribúne nacionalizmu, ktorý sa na migrantov pozerá temným pohľadom a snaží sa obmedziť ich už aj tak slabý prílev do krajiny argumentujúc potrebou ochrániť ekonomiku a bezpečnosť USA.

/p>

Domorodci vymizli 

Zástancovia takých názorov by si podľa novín mali spomenúť na to, že tí prví utečenci, ktorých prežitie dnes Spojené štáty oslavujú, tiež vtedy do krajiny, respektíve na kontinent, priniesli aj negatíva.

"Neexistuje žiadny šťastný koniec príbehu domorodých obyvateľov, ktorí sa zúčastnili na tej prvej hostine vďakyvzdania a pri tej príležitosti ulovili a darovali päť jeleňov. Ešte pred príchodom tých osadníkov viedol prvý kontakt s Európanmi k vyhubeniu celých komunít domorodcov kiahňami. Roky, ktoré nasledovali, dokončili ich vytlačenie z územia a zmiznutie," napísal Washington Post.

01 - Modified: 2022-11-22 22:24:12 - Feat.: - Title: Do USA sa vrátil cestovný zhon spojený s Dňom vďakyvzdania 02 - Modified: 2021-11-27 18:29:40 - Feat.: - Title: „Videla si tie ceny?!“ Najdrahší Deň vďakyvzdania v histórii ukázal skutočný stav USA 03 - Modified: 2019-11-03 05:50:47 - Feat.: - Title: Súd zablokoval nové Trumpovo pravidlo týkajúce sa prisťahovaleckých víz 04 - Modified: 2019-04-17 23:32:18 - Feat.: - Title: O Slovensko nie je záujem, prišlo k nám najmenej migrantov zo všetkých krajín Únie 05 - Modified: 2018-06-21 20:52:50 - Feat.: - Title: Snemovňa reprezentantov v USA odmietla tvrdý návrh prisťahovaleckého zákona
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
01. december 2022 16:16