Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.11.2017, 07:37

Sympatizant Islamského štátu plánoval v Melbourne na Silvestra útoky, polícia ho zadržala

Polícia oznámila, že mladík plánoval strieľať do ľudí automatickou zbraňou v centre mesta.

Sympatizant Islamského štátu plánoval v Melbourne na Silvestra útoky, polícia ho zadržala
Zdroj: Reuters

Polícia zadržala v pondelok na melbournskom predmestí Werribee 20-ročného austrálskeho moslima, údajne sympatizanta tzv. Islamského štátu (IS), ktorý mal plánovať v tomto druhom najväčšom austrálskom meste teroristický útok počas osláv Silvestra. Informovala o tom agentúra DPA.

Muž bol zadržaný počas protiteroristickej operácie, ktorá sa uskutočnila na predmestiach Werribee, Meadow Heights a Footscray.

Polícia v utorok oznámila, že mladík plánoval strieľať do ľudí automatickou zbraňou v centre mesta na námestí Federation Square, vyhľadávanom turistami. Spomínanú zbraň nemal pri zadržaní so sebou.

"Mal v úmysle použiť strelnú zbraň na to, aby zasiahol a zabil čo najviac ľudí," povedal zástupca šéfa polície štátu Viktória Shane Patton. Ak by mu jeho zámer vyšiel, následky streľby by boli podľa neho "katastrofické".

Bližšie neidentifikovaný predpokladaný útočník sa narodil v Austrálii somálskym rodičom, no podľa Pattona nechodil do žiadnej mešity a polícia ho od minulého roka sledovala ako "vysoko rizikovú záujmovú osobu".

Zadržaný mal mať kontakty s extrémistami a na internete prejavil zvýšenú aktivitu, keď sa dozvedel o teroristických útokoch v zámorí. Z internetu si mal tiež stiahnuť príručku teroristickej siete al-Káida obsahujúcu návod na teroristický útok a rady, ako narábať so zbraňou.

Austrálčan bude ešte v utorok obvinený z trestného činu terorizmu, za ktorý môže dostať doživotie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.