TASR/AP
StoryEditor

Babiš odovzdal Zemanovi zoznam kandidátov na ministrov. Prevahu by mali mať nestraníci

28.11.2017, 16:27
Autor:
TASRTASR
Mená kandidátov zostali na Zemanovu žiadosť neverejné.

Prezident ČR Miloš Zeman prijal v utorok na Pražskom hrade predsedu hnutia ANO Andreja Babiša na jeho žiadosť. Informovali o tom české elektronické médiá s odvolaním sa na hovorcu hlavy štátu Jiřího Ovčáčka.

Podľa rovnakého zdroja najvyšší český predstaviteľ potvrdil, že Babiša vymenuje za predsedu vlády ČR 6. decembra. Nový vládny kabinet potom hlava štátu vymenuje 13. decembra. V období medzi 6. a 13. decembrom prijme Zeman v Lánoch postupne členov budúcej menšinovej vlády, ktorí budú v kabinete úplnými nováčikmi.

Neznáme mená

Prezident ČR požiadal v utorok Babiša, aby mená budúcich ministrov zatiaľ nezverejňoval. Babiš následne pred novinármi konštatoval, že nedokáže povedať, či sa o dôvere vláde bude hlasovať ešte v tomto roku.

Odmietol sa vyjadriť k utorkovým informáciám Českého rozhlasu, v zmysle ktorých Agrofert neoprávnene hospodári na 1700 hektároch pôdy.

Prevaha nestraníkov

Prezradil, že v jeho kabinete by malo byť deväť nováčikov. Prezident podľa jeho slov zatiaľ nemal námietky voči žiadnemu z navrhovaných adeptov na ministerské posty. "Občania od nás očakávajú, že vláda začne pracovať. Budeme sa snažiť získať toleranciu, pokiaľ nie dôveru," konštatoval Babiš.

Babiš už skôr uviedol, že do svojej vlády ráta s viacerými ministrami-nominantmi hnutia ANO, ktorí pôsobili už v končiacej koaličnej vláde premiéra Bohuslava Sobotku. Prevahu v jeho vláde budú mať však nestraníci, medzi členmi kabinetu by podľa jeho utorkových slov mali byť štyri ženy.

Súčasťou novej vlády nebude už vicepremiér pre vedu a výskum, ani minister pre ľudské práva.

Aj doterajší ministri

Vo vláde by nemali chýbať Richard Brabec, ktorý bude naďalej riadiť rezort životného prostredia, Robert Pelikán na čele ministerstva spravodlivosti či Dan Ťok ako minister dopravy.

Doterajší minister obrany Martin Stropnický sa zrejme stane novým šéfom českej diplomacie a jeho doterajší post by mohla prevziať súčasná ministerka pre miestny rozvoj Karla Šlechtová. Túto rošádu však Babiš doteraz nepotvrdil podobne, ako neprezradil ani mená ďalších osobností nominovaných na ministrov.

Doterajšia vláda ČR podá demisiu v stredu.

Nejasná podpora

S podporou či toleranciou menšinovej vlády Andreja Babiša to zatiaľ nie je jasné. Iba českomoravskí komunisti z KSČM zvažujú vraj jej toleranciu, čo by však nestačilo na vyslovenie dôvery kabinetu, o ktoré musí vláda požiadať do 30 dní po vymenovaní.

Mandátový a imunitný výbor českej Poslaneckej snemovne začal v utorok prerokúvať opätovnú žiadosť polície o vydanie Babiša a jeho straníckeho kolegu Jaroslava Faltýnka na trestné stíhanie pre podozrenie z dotačného podvodu v kauze Čapí hnízdo (Bocianie hniezdo).

Fiala podpredsedom

Práve túto skutočnosť použila väčšina parlamentných strán na zdôvodnenie nezáujmu o koaličnú spoluprácu s lídrom v nedávnych voľbách víťazného hnutia.

Jeden z hlasných Babišových kritikov, predseda Občianskej demokratickej strany (ODS) Petr Fiala sa dnes, na tretí pokus, stal piatym podpredsedom Poslaneckej snemovne po Janovi Hamáčkovi (ČSSD), Vojtěchovi Filipovi (KSČM), Tomiovi Okamurovi (SPD) a Vojtěchovi Pikalovi (Piráti), ktorých zvolili už na prvý pokus v uplynulom týždni.

01 - Modified: 2023-05-15 13:33:31 - Feat.: - Title: Kauzu Čapí hnízdo už začal študovať odvolací súd 02 - Modified: 2023-04-18 17:18:00 - Feat.: - Title: Spokojnosť ľudí s českou vládou je najnižšia od roku 2014, ukázal prieskum 03 - Modified: 2023-04-16 14:20:00 - Feat.: - Title: V Prahe opäť protestujú tisícky ľudí proti vláde, požadujú jej odstúpenie 04 - Modified: 2023-04-05 10:44:29 - Feat.: - Title: Babiš v budúcich prezidentských voľbách už kandidovať nebude 05 - Modified: 2023-01-30 15:44:44 - Feat.: - Title: Príchod Čaputovej na Pavlov štáb je niečo navyše, určite to nebolo zvykom, hodnotí český politológ
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. jún 2023 21:59