Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.12.2017, 16:05

Únia musí pre nové členské krajiny nechať dvere otvorené, vyhlásil v Budapešti Korčok

Rozširovanie EÚ je podľa Korčoka možné, len ak budú kandidáti spolupracovať.

Únia musí pre nové členské krajiny nechať dvere otvorené, vyhlásil v Budapešti Korčok
Zdroj: TASR - Ladislav Vallach

Budúcnosť Európskej únie, energetika a rozširovanie EÚ boli v pondelok v Budapešti hlavnými témami schôdzky šéfov diplomacií Vyšehradskej štvorky (V4), Bulharska, Grécka, Chorvátska, Rumunska, Slovinska a Srbska.

"Jednoznačne stojíme za tým, aby EÚ držala otvorené dvere, ale musia nám v tom pomôcť aj samotní kandidáti, a to v tom, že si budú robiť domáce úlohy," povedal po schôdzke zvolanej maďarským predsedníctvom vo vyšehradskom zoskupení slovenským novinárom štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok.

Ako dodal, Slovensko je krajina, ktorá jednoznačne podporuje rozširovanie, a dobrou správou dnes určite je to, že táto téma sa opäť dostáva politicky na stôl, lebo v ostatných rokoch mala Únia veľa práce najmä sama zo sebou a práve rozširovanie sa dostávalo trošku na vedľajšiu koľaj.

"Za Slovensko som dnes povedal, že jednoznačne stojíme za tým, aby EÚ držala otvorené dvere, ale musia nám v tom pomôcť aj samotní kandidáti, a to v tom, že si budú robiť domáce úlohy.

Vedia veľmi dobre, že musia robiť reformy v mnohých oblastiach, a verím, že počas nadchádzajúceho bulharského predsedníctva sa podarí celú túto agendu posunúť ďalej. Ale ľahké to nebude, hovoríme o tom otvorene, veľa závisí naozaj od toho, čo tieto krajiny doma urobia," konštatoval Korčok.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.