Taliban zakázal obyvateľom Afganistanu niekoľko bežných činností (ilu)TASR/AP
StoryEditor

Taliban upozornil USA, aby nedestabilizovali jeho režim

10.10.2021, 10:45
Autor:
TASRTASR
Vyjadrenia afganského ministra zahraničných vecí prišli v prvý deň dvojdňových rozhovorov s tímom USA v katarskom hlavnom meste Dauha.

Afganské islamistické hnutie Taliban na prvých priamych rokovaniach od stiahnutia amerických jednotiek upozornilo v sobotu Spojené štáty, aby "nedestabilizovali" režim hnutia v Afganistane. Informuje o tom agentúra AFP.

​"Jasne sme im povedali, že pokusy o destabilizovanie vlády v Afganistane nie je dobré pre nikoho," povedal úradujúci afganský minister zahraničných vecí Amír Chán Muttakí pre afganskú štátnu tlačovú agentúru Bachtar.

"Dobré vzťahy s Afganistanom sú dobré pre všetkých. Nič by sa nemalo robiť pre oslabenie existujúcej vlády v Afganistane, viedlo by to k problémom pre ľudí," dodal Muttakí.

Vyjadrenia afganského ministra zahraničných vecí prišli v prvý deň dvojdňových rozhovorov s tímom USA v katarskom hlavnom meste Dauha. Na čele tímu USA je osobitný predstaviteľ amerického rezortu diplomacie Tom West a vysokopostavená predstaviteľka Agentúry USA pre medzinárodný rozvoj (USAID) Sarah Charlesová.

Muttakí tiež uviedol, že Spojené štáty pomôžu aj s vakcináciou Afgancov proti ochoreniu COVID-19. Americká strana rokovania bezprostredne nekomentovala.

Ešte pred rokovaniami zdroje z amerického ministerstva zahraničných vecí uviedli, že jeho prioritou je zaistiť bezpečný prechod pre amerických a ostatných občanov, ktorí chcú opustiť Afganistan, ako aj zabezpečiť, aby Taliban nedovolil "teroristom" pôsobiť na afganskom území.

Radikálne hnutia Taliban opätovne získalo moc v Afganistane v polovici augusta po tom, čo Spojené štáty ukončili dve desaťročia trvajúcu okupáciu stiahnutím svojich jednotiek vrátane chaotickej evakuácie zahraničných občanov i Afgancov, konštatuje AFP.

Úsilie predstaviteľov hnutia o upevnenie svojej moci podkopáva séria útokov zo strany afganskej odnože organizácie Islamský štát (IS), známej ako Islamský štát-Chorásán (IS-K). IS-K sa prihlásil aj k piatkovému bombovému útoku na šiitskú mešitu v severoafganskom meste Kundúz, ktorá si vyžiadala viac než 60 mŕtvych.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
27. november 2022 10:05