Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.12.2017, 00:00

Ruskí hackeri cvičia pozornosť NATO

Západ v Estónsku trénuje taktiky, ako čeliť Putinovej kybernetickej mašinérii.

Ruskí hackeri cvičia pozornosť NATO
Zdroj: Reuters

„Keď v roku 2007 zaútočili na našu krajinu neznámi hackeri, nikto netušil, odkiaľ táto ofenzíva prišla. Počas niekoľkých dní bola vážne ochromená celá štátna správa. Webové stránky mnohých úradov padli a neboli vôbec dostupné. Útok pocítili na vlastnej koži aj bežní ľudia, napríklad v podobe výpadku internetového bankovníctva,“ vysvetľuje pre HN Martin Kutti, redaktor zahraničného spravodajstva najväčšieho estónskeho denníka Postimees.

Za útokmi sú Rusi
Postupne bolo podľa Kuttiho čoraz jasnejšie, že za touto do najmenších podrobností premyslenou a realizovanou akciou stoja Rusi. A terčom pravidelných pokusov o kybernetické útoky zo strany režimu ruského prezidenta Vladimira Putina sú Estónci dodnes. „Aj to je dôvod, prečo sa od roku 2008 konajú pod hlavičkou Severoatlantickej aliancie každoročné cvičenia Cyber Coalition. Experti NATO aj partnerských krajín sa na nich učia, ako čeliť znepriateleným hackerom,“ hovorí Andres Kuusk, šéf tohtoročných cvičení.

Akcia Cyber Coalition 2017 však vyzerala úplne inak, než by ste si predstavovali manévre najväčšej vojenskej aliancie na svete. Trojdňové podujatie sa uskutočnilo minulý týždeň vo vojenskom priestore Cyber Range v Tartu, slávnom univerzitnom meste ležiacom 185 kilometrov juhovýchodne od Tallinnu.

Na cvičisku by ste nenašli tanky, stíhačky ani iné zbrane. Bezpečnostní experti trénujú svoje kybernetické zručnosti za počítačmi. „Zástupcovia každej krajiny si mohli vybrať niektoré zo šiestich príbehov vychádzajúcich z reálnych skúseností a pracovať na ich vyriešení. Nejde však o to, aby jednotlivé štáty medzi sebou súperili. Naopak, zdieľajú svoje zistenia, aby sa spoločne dopracovali k riešeniu. Cieľom je poraziť útočníka, ktorým je dobre organizovaná skupina hackerov podporovaná znepriateleným štátom,“ dopĺňa Kuusk.

Podozrivé kontajnery
Hoci na podujatí nikto priamo nepomenuje Rusko, je úplne jasné, že pri simulovaných cvičeniach sú fiktívnym nepriateľom práve hackeri podporovaní a financovaní Moskvou. A napríklad aké úlohy bezpečnostní experti aliancie riešia? „Predstavte si, že pracujete vo fabrike na výrobu sofistikovaných systémov protivzdušnej obrany. Náhle sa tam objavia podozrivé plastické kontajnery so zariadeniami, pri ktorých detekujete aktívne batérie, signály bezdrôtového pripojenia WiFi a sieť 3G. Stráže krátko predtým hlásili prítomnosť neidentifikovaných lietajúcich objektov, pravdepodobne dronov, ako aj nezvyčajný zvuk,“ hovorí Kuusk.

Úlohou jednotlivých tímov je zabezpečiť túto situáciu. To znamená v prvom rade eliminovať riziko výbuchu, zistiť pôvodcu útoku a minimalizovať hrozbu úniku prísne tajných informácií a technológií.

V čase cvičení, na ktorom sa pravidelne zúčastňujú slovenskí aj českí experti, platia v celom objekte mimoriadne prísne bezpečnostné opatrenia. „Mobilné telefóny sú za zatvorenými dverami bez výnimky zakázané. Ani samotní účastníci si ich nemôžu vziať dnu, aby sa nevystavili pokušeniu priebeh cvičení nafotiť. Nesmie existovať najmenšie nebezpečenstvo, že by niečo uniklo von,“ tvrdí Kuusk.

Keď odovzdáte všetky mobily, kamery, fotoaparáty či iné zariadenia, vojaci vás vezmú do miestnosti plnej počítačov. Za pracovnými stolíkmi sedia bezpečnostní experti – väčšina vo vojenských uniformách, niektorí v civile. Podľa vlajok rozoznáte, odkiaľ pochádzajú. Nájdete medzi nimi aj slovenskú a českú zástavu. „Na tomto cvičení som sa zúčastnila už viackrát. Je to dôležité pre výmenu skúseností s ostatnými partnermi,“ hovorí zamestnankyňa slovenského Národného bezpe

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.