Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.12.2017, 21:44

Guterres kritizuje rozhodnutie Spojených štátov nepodporiť deklaráciu o utečencoch

Spoločná deklarácia mala byť základom dohody všetkých členov OSN.

Šéf OSN ANtonio Guterres
Zdroj: Reuters

Organizácia Spojených národov (OSN) prijala s poľutovaním rozhodnutie USA, v zmysle ktorého nebudú Spojené štáty ďalej podporovať deklaráciu OSN zo septembra 2016, ktorá mala prispieť k riešeniu utečeneckých kríz vo svete.

Vyplýva to z pondelkovej reakcie Stéphana Dujarrica, hovorcu generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa.

Rozhodnutie, o ktorom cez víkend informovala stála misia USA pri OSN, podľa Dujarrica nemení nič na tom, že deklarácia bola jasným jednohlasným vyjadrením medzinárodného spoločenstva. Navyše majú USA, ktoré sa v tejto oblasti angažujú, ešte "veľa času".

Právne nezáväzná Newyorská deklarácia pre utečencov a migrantov 193 členských štátov OSN mala viesť na budúci rok k uzavretiu príslušnej dohody. V dokumente sa signatárske krajiny prihlásili k lepšej organizácii smerovania utečencov, výraznejšej ochrane práv zainteresovaných a lepšej podpore ich integrácie cestou vzdelávania a pracovných príležitostí.

Podľa názoru novej americkej administratívy prezidenta Donalda Trumpa nie sú viaceré z pasáží deklarácie, medzi iniciátormi ktorej bol i americký exprezident Barack Obama, v súlade s novou prisťahovaleckou a utečeneckou politikou USA.

Americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haley uviedla, že ani jedna krajina neurobila pre podporu migrantov viac ako USA, na čo sú Američania hrdí. "Ale rozhodnutia ohľadne našej prisťahovaleckej politiky musia prijímať vždy len Američania a nikto iný," upozornila vo svojom vyjadrení na sieti Twitter s tým, že globálny prístup k tejto záležitosti "jednoducho nie je zlučiteľný so zvrchovanosťou USA".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.