Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.12.2017, 23:20

Najvyšší súd odblokoval Trumpov protiimigračný dekrét

Imigračná politika amerického prezidenta vyvolala ostrú vlnu kritiky.

Donald Trump
Zdroj: Reuters

Najvyšší súd Spojených štátov povolil administratíve prezidenta Donalda Trumpa, aby aj napriek nedokončenému súdnemu procesu zatiaľ plne uplatňovala protiimigračný dekrét. Dnes o tom informovala agentúra AP.

Dekrét, ktorý znemožňuje vstup do USA občanom ôsmich krajín, z ktorých šesť je prevažne moslimských, čiastočne zablokovali federálne súdy, spor ale ďalej riešia odvolacie súdy.

Najvyšší súd dal za pravdu Trumpovi

Najvyšší súd súhlasí s tým, že dekrét môže byť počas súdnych sporov plne uplatňovaný. S týmto názorom odmietli súhlasiť dvaja sudcovia deväťčlenného zboru Najvyššieho súdu USA, uviedla AP. Reuters rozhodnutie súdu označil za Trumpove víťazstvo.

Terajšia verzia protiimigračného exekutívneho nariadenia, ktorá je v poradí tretia a ktorú Trump vydal v septembri, sa týka občanov ôsmich štátov - Čadu, Iránu, Jemenu, Líbye, Somálska, Sýrie, Severnej Kórey a Venezuely.

Dve krajiny nespochybnili

Konkrétne sa ale čiastočné blokácie, o ktorých rozhodli nižšie federálne súdy, dotkli len tých prevažne moslimských krajín, pretože podmienky migrácie z KĽDR a Venezuely na súde spochybnené neboli.

Podľa dekrétu občania spomínaných krajín nesmú do USA, ak tam nemajú preukázateľné rodinné, študijné či pracovné väzby.

Ostrá vlna kritiky

Trumpov dekrét rovnako ako obe minulé nariadenia vyvolal tvrdú kritiku a federálne súdy na Havaji, v Marylande a v štáte Washington septembrový dokument čiastočne zablokovali.

Odvolací súd v Kalifornii síce v novembri niektoré časti dekrétov odblokoval, ale Biely dom aj tak podal žiadosť na Najvyšší súd USA, aby umožnil plné uplatňovanie Trumpovej imigračnej politiky.

AP poznamenala, že tento týždeň by mali o dekréte konať odvolacie súdy v San Franciscu a tiež v Richmonde.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.