Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.12.2017, 13:20

Taliani oslavujú veľké víťazstvo, pizza sa dostala do zoznamu UNESCO

Taliani v podkladoch uvádzajú, že umenie prípravy pizze po neapolsky sa vyvinulo už v 16. storočí.

Taliani oslavujú veľké víťazstvo, pizza sa dostala do zoznamu UNESCO
Zdroj: TASR/AP

Organizácia Spojených národov pre výchovu, vedu a kultúru (UNESCO) zaradila prípravu tradičnej neapolskej pizze na svoj zoznam svetového nehmotného kultúrneho dedičstva.

Dnes to oznámil výbor UNESCO, ktorý konal v Južnej Kórei. Vyhovel tak Taliansku, ktoré argumentovalo, že príprava a pečenie pizze je súčasťou jej kultúrnej a kulinárskej tradície.

"Víťazstvo!" napísal na Twitteri taliansky minister poľnohospodárstva Maurizio Martina. Kampaň za zaradenie pizze na zoznam viedol neapolský zväz jej pekárov od roku 2014. Na konci novembra podpísali petíciu na podporu žiadosti dva milióny ľudí.

Taliani v podkladoch uvádzajú, že umenie prípravy pizze po neapolsky sa vyvinulo už v 16. storočí. Cesto sa pečie v tehlovej rúre vykurovanej drevom a má tenkú kôrku. Najznámejšia pizza je Margherita (paradajky, mozzarella, olej a bazalka).

Zoznam svetového nehmotného kultúrneho dedičstva vytváraný od roku 2003 má v súčasnosti 365 položiek. Neapolská pizza v ňom bude robiť spoločnosť napríklad španielskemu flamencu či indonézskej batike.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.