Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.12.2017, 07:55

Bezpečnostná rada OSN odsúdila predávanie migrantov do otroctva. Žiada situáciu preveriť

OSN tak reaguje na správy médií, že v Líbyi využívajú migrantov ako otrokov.

Bezpečnostná rada OSN odsúdila predávanie migrantov do otroctva. Žiada situáciu preveriť
Zdroj: Reuters

Bezpečnostná rada (BR) OSN v noci na piatok odsúdila predaj afrických imigrantov do otroctva v Líbyi ako "zneužívanie ľudských práv", ktoré môže predstavovať zločiny proti ľudskosti. Informovala o tom agentúra AP.

Toto vyhlásenie prijalo všetkých 15 členov BR OSN. Dokument súčasne obsahuje výzvu na urýchlené prešetrenie podozrení z predaja ľudí do otroctva a apel na postavenie páchateľov pred súd. 

Táto reakcia BR OSN súvisí s videomateriálom, ktorý ešte v novembri odvysielala americká spravodajská televízia CNN. Film obsahoval zábery na Afričanov, ktorých na trhu v Líbyi predávali do otroctva.

Reportáž vyvolala pobúrenie medzinárodného spoločenstva. BR OSN následne vyzvala líbyjské úrady a všetkých členov OSN, aby dodržiavali svoje záväzky vyplývajúce z medzinárodného práva vrátane rešpektovania práv migrantov.

Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) odhaduje, že v Líbyi sa nachádza 700-tisíc až milión migrantov, a v tamojších táboroch ich zadržiavajú úrady aj zločinecké skupiny. Líbya je tranzitný štát na trase migrantov putujúcich z Afriky cez Stredozemné more do Európy za lepším životom.

V preplnených líbyjských táboroch žijú obrovské počty migrantov a utečencov v neľudských podmienkach - trpia nielen preľudnenosťou, ale aj nedostatkom jedla, mučia ich, vydierajú. Často sa dostanú do rúk zločincov, ktorí ich údajne predávajú do otroctva.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.