Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.12.2017, 17:10

Ruský generál zohral kľúčovú úlohu pri zostrelení MH17. Je to muž, ktorý vojensky radil Asadovi

Nezávislej investigatívnej skupine Bellingcat sa podarilo identifikovať osobu, ktorá údajne zohrala kľúčovú úlohu pri katastrofe dopravného lietadla nad Donbas v júli 2014, pri ktorej zahynulo takmer 300 ľudí.

Z odpočúvania vtedajších telefónnych rozhovorov vyplynulo, že ide o penzionovaného ruského generála Nikolaja Tkačova, ktorý teraz pôsobí ako hlavný inšpektor centrálneho vojenského okruhu ruskej armády.

Presná rola Tkačova, ktorý v odpočúvaní figuruje ako "Delfín", podľa skupiny Bellingcat nie je jasná. O "Delfína" sa údajne zaujíma medzinárodná vyšetrovacia skupina, ktorá má nahrávky telefonátov k dispozícii a požiadala o pomoc s identifikáciou hovoriacich osôb.

Hlasová analýza vykonaná v USA a Litve podľa Bellingcatu s vysokou pravdepodobnosťou ukázala, že ide o Tkačova. Ten popiera, že by sa v kritickej dobe na východe Ukrajiny zdržiaval.

Lietadlo Boeing 777 pri lete na linke MH17 z Amsterdamu do Kuala Lumpuru podľa vyšetrovateľov zničila raketa zem - vzduch odpálená z územia, ktoré majú pod kontrolou proruskí separatisti. Povstalci akýkoľvek podiel na zostrelení civilného lietadla popierajú, tvrdenie vyšetrovacej skupiny sa snaží vyvrátiť aj Moskva.

Podľa ruských a ukrajinských médií riadil Tkačov boj povstalcov z mesta Krasnodon v Luhanskej oblasti. Informáciu potvrdil aj bývalý "minister obrany" doneckých povstalcov Igor Strelkov-Girkin.

Tkačov získal zásluhy v čečenských vojnách, ktoré viedla Moskva proti severokaukazským vzbúrencom, demobilizovaný bol v roku 2010. V rokoch 2011 až 2012 pôsobil ako hlavný vojenský poradca režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

V rozhovore s investigatívnym časopisom The Insider generálplukovník Tkačov tvrdí, že po návrate zo Sýrie sa stal hlavným inšpektorom centrálneho vojenského okruhu ruskej armády. Od roku 2012 sa údajne z Ruska nevzdialil a na Ukrajine v roku 2014 nebol.

Pozrite si rekonštrukciu zostrelenia Boeingu 777 systémom BUK:

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.