Za "úprimné a profesionálne" označilo americké ministerstvo zahraničia rozhovory s delegáciou radikálneho hnutia Taliban. Vysokí predstavitelia USA a islamského hnutia rokovali v sobotu a v nedeľu v katarskej Dauhe.
Išlo o prvé osobné stretnutie medzi zástupcami oboch strán od augustového návratu Talibanu k moci v Afganistane. Americká strana znovu zdôraznila, že stretnutie neznamená americké uznanie nového afganského režimu a že hnutie bude posudzovať podľa jeho činov.
Otázka bezpečenosti
O nedeľňajšom vyhlásení rezortu zahraničia dnes informovala agentúra Reuters. Vo vyhlásení ministerstva zahraničia sa uvádza, že americká delegácia sa pri víkendových rozhovoroch zamerala na otázky bezpečnosti a terorizmu.
S Talibanom ďalej rokovala o možnosti bezpečného vycestovaní občanov USA, ďalších cudzích štátnych príslušníkov aj Afgancov a o ľudských právach, napríklad o zapojení žien a dievčat do afganskej spoločnosti. Rezort informoval, že obe strany takisto rokovali o humanitárnej pomoci Afgancom zo strany USA.
"Rokovania boli úprimné a profesionálne, pričom delegácia USA zopakovala, že Taliban bude posudzovať na základe ich činov, nielen slov," uvádza sa vo vyhlásení.
Humanitárna kríza
V sobotu delegácia Talibanu požiadala Spojené štáty o uvoľnenie rezerv afganskej centrálnej banky, ktoré boli zablokované počas politických nepokojov v Afganistane tento rok v auguste.
Podľa údajov Medzinárodného menového fondu predstavovala hrubá výška rezerv afganskej centrálnej banky na konci tohtoročného apríla asi 9,4 miliardy dolárov.
Americkí predstavitelia uviedli, že sú v kontakte s desiatkami Američanov, ktorí v krajine legálne trvalo žijú a teraz z nej chcú odísť. V krajine sú stále tisíce Afgancov, ktorí sú spojencami USA a už sa obávajú prenasledovania zo strany Talibanu.
V Afganistane hrozí vážna humanitárna kríza. Washington a ďalšie západné krajiny sa pokúšajú prísť na to, ako s Talibanom rokovať bez toho, aby tejto skupine poskytli legitimitu, o ktorú sa usiluje, a zároveň zabezpečiť prísun humanitárnej pomoci.