Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.12.2017, 21:41

Francúzski republikáni si zvolili Sarkozyho nástupcu

Laurent Wauquiez zvíťazil už v prvom kole hlasovania.

Francúzski republikáni si zvolili Sarkozyho nástupcu
Zdroj: REUTERS/Robert Pratta/File Photo

Predsedom francúzskej pravicovej strany Republikáni (LR) sa v nedeľu stal Laurent Wauquiez, ktorý nad svojimi dvoma protikandidátmi - Laurence Portelliovou a Maëlom de Calanom - zvíťazil už v prvom kole hlasovania. Informoval o tom na svojej webovej stránke francúzsky denník Le Figaro.

Kandidatúru Laurenta Wauquieza podporilo 74,64 percenta hlasujúcich. Na druhom mieste skončila Portelliová s 16,11 percentami a tretiu priečku obsadil Maël de Calan s 9,25 percentami hlasov.

V reakcii na svoje zvolenie 42-ročný Wauquiez uviedol, že "pravica je späť". 

Televízia BFMTV vo svojom spravodajstve pripomenula, že rozkol v tábore LR nastal po porážke ich kandidáta Francoisa Fillona v prvom kole tohtoročných prezidentských volieb. 

Víťaz ich druhého kola, Emmanuel Macron, po prezidentských voľbách do funkcie predsedu svojej vlády povolal Édouarda Philippa - bývalú "pravú ruku" expremiéra a exministra Alaina Juppého. 

Do Philippovej vlády sa potom dostali aj ďalší bývalí členovia LR. Iní republikáni zasa vstúpili do Macronom založenej strany Republika v pohybe (LREM). Ďalšia ich časť, ktorá chcela zachovať konštruktívny postoj a otvorenosť voči Macronovi, vytvorila v Národnom zhromaždení vlastnú frakciu a neskôr aj stranu Konať (Agir).

Hlasovanie o novom predsedovi LR bolo elektronické a kvôli zámorským departmánom sa začalo už v sobotu. Každý volič dostal pred hlasovaním elektronickou poštou prístupový kód a heslo. 

V metropolitnom Francúzsku bolo k dispozícii aj 251 "kamenných" volebných miestností.

Výsledky hlasovania musí ešte overiť osobitná komisia LR. Očakáva sa, že sa tak stane do 24 hodín.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.