Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.12.2017, 22:10

Trumpove kroky škodia mierovému procesu, vyhlásil Putin

Ruský prezident kritizoval kroky svojho amerického náprotivku voči Izraelu.

Trumpove kroky škodia mierovému procesu, vyhlásil Putin
Zdroj: Reuters

Ruský prezident Vladimir Putin kritizoval v pondelok rozhodnutie vlády USA uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela a varoval, že to môže destabilizovať región a ukončiť blízkovýchodný mierový proces.

Putin v tureckej Ankare uviedol, že krok administratívy prezidenta Donalda Trumpa "nepomáha blízkovýchodnej dohode, ale práve naopak, destabilizuje už ťažkú situáciu v regióne".

Ruský prezident dodal, že to môže "ukončiť vyhliadky ohľadom palestínsko-izraelského mierového procesu". Povedal, že podľa Moskvy môže byť status Jeruzalema vyriešený iba prostredníctvom rozhovorov medzi Palestínčanmi a Izraelom v súlade s rezolúciami Organizácie Spojených národov.

Putin v Ankare rokoval s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom o vývoji v Sýrii a na Blízkom východe, ako aj o bilaterálnych vzťahoch, informoval turecký prezidentský úrad. Počas tlačovej konferencie Erdogan uviedol, že je to ich ôsme stretnutie v tomto roku, a Putina oslovoval "môj drahý priateľ". Putin tiež nazýval Erdogana priateľom a zdôraznil jeho úlohu pri vyjednávaní mierového riešenia situácie v Sýrii.

Šéf Kremľa nariadil v pondelok ráno po príchode na ruskú leteckú základňu Humajmím v Sýrii stiahnutie ruských síl z krajiny. Putina na letisku privítali sýrsky prezident Bašár Asad, ruský minister obrany Sergej Šojgu a veliteľ ruských síl v Sýrii Sergej Surovikin.

Putin pred nastúpeným vojenským publikom vyhlásil: "Nariaďujem ministerstvu obrany a náčelníkovi generálneho štábu, aby začali s odsunom ruskej vojenskej skupiny na ich stále základne."

Ruský prezident pred príchodom do Turecka navštívil aj Egypt, kde chcel posilniť vzťahy s touto regionálnou veľmocou, ktorá v minulých troch rokoch nakúpila ruské zbrane za milióny dolárov a podporovala intervenciu Moskvy v Sýrii v čase, keď ju iní odsudzovali.

"Rusko vždy venovalo osobitnú pozornosť rozvíjaniu priateľských a vzájomne prospešných vzťahov s Egyptom, našim dlhodobým spoľahlivým partnerom na Blízkom východe a v severnej Afrike," povedal Putin na stretnutí s egyptským prezidentom Abdalom Fattáhom Sísím. Ten konštatoval, že obe krajiny majú "vzťah s dlhou históriou" charakterizovaný "pevnosťou a trvalosťou".

Zástupcovia oboch krajín podpísali dohodu o výstavbe jadrového reaktora na egyptskom stredomorskom pobreží, severozápadne od Káhiry. Egypt dosiahol dohodu, že si od Ruska v zásade požičia 25 miliárd dolárov, čo je približne 80 percent ceny reaktora. Podpis dohody ukončil mesiace sporov o technických a finančných detailoch, dodáva agentúra AP.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.