Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.10.2021, 15:25

Kurz potápa najsilnejšiu vládnu stranu v Rakúsku, najviac si polepšili opoziční slobodní

  • Kurzova Rakúska ľudová strana stráca na popularite.
  • Volebný prieskum ukázal na tesný rozdiel medzi ľudovcami a sociálnymi demokratmi.
  • Delí ich len jedno percento.
Kurz potápa najsilnejšiu vládnu stranu v Rakúsku, najviac si polepšili opoziční slobodní
Zdroj: TASR/AP

Korupčná aféra bývalého kancelára Sebastiana Kurza privodila pád obľuby jeho Rakúskej ľudovej strany. Prvýkrát po rokoch sa na ňu v prieskumoch dotiahli sociálni demokrati. Vyplýva to z dnes zverejneného volebného prieskumu inštitútu zameraného na trvalo udržateľný rozvoj pre denník Kronen Zeitung.

Bývalý ​kancelár a šéf ľudovcov Kurz podal demisiu v sobotu po tom, čo ho prokuratúra začala vyšetrovať pre podozrenie, že v roku 2016 nechal za peniaze daňových poplatníkov vypracovať prieskumy verejnej mienky sfalšované v jeho prospech. To malo zabezpečiť postup mladého politika do čela strany aj vlády. Obvinených je aj niekoľko jeho najbližších kolegov, všetci vrátane Kurza obvinenia popierajú.

Novým kancelárom sa v pondelok stal doterajší minister zahraničia Alexander Schallenberg.

Podľa prieskumu inštitútu by ľudovú stranu teraz volilo 26 percent ľudí, pričom vo voľbách do Národnej rady v roku 2019 to bolo najmenej 38 percent. Sociálni demokrati za Kurzovou stranou zaostávajú o jeden percentuálny bod, v posledných voľbách získali 21 percent.

Najviac však z kurzovej aféry profitujú pravicovo populistickí slobodní (FPÖ), ktorí by si oproti roku polepšili o päť percentuálnych bodov na 21 percent. Prieskum zaznamenal tiež pokles obľuby Zelených, ktorí s ľudovcami tvoria na spolkovej úrovni vládnu koalíciu. Teraz by získali 11 percent, zatiaľ čo vo voľbách bol ich zisk takmer 14 percent hlasov.

Ak by sa na spolkovej úrovni rozhodla kandidovať, do parlamentu by sa dostala aj novozaložená strana skeptikov voči očkovaniu. Hlasovalo by pre ňu sedem percent ľudí. Strane sa koncom septembra podaril nečakaný prienik do parlamentu Horného Rakúska.

Podľa denníka Der Standard bola dnes v súvislosti s kauzou sfalšovaných prieskumov verejnej mienky zatknutá pracovníčka inštitútu Research Affairs, ktorá pre Kurza prieskumy spracovávala. Krátko pred šiestym októbrom, kedy rakúske úrady prehľadali jej kanceláriu a takisto centrálu Kurzových ľudovcov, podľa informácií denníka zmazala disk svojho počítača. Čelí preto podozreniu zo zatajovania informácií.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.