Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.10.2021, 20:59

Let k hranici vesmíru dopadol úspešne. Na palube sa nachádzal aj kapitán Kirk

  • William Shatner alias kapitán Kirk zo Star Treku sa stal najstarším človekom pokorujúci vesmír.
  • Jeho let spolu s ostatnými členmi posádky trval približne 11 minút.
  • Raketa dosiahla hranicu vesmíru.
Let k hranici vesmíru dopadol úspešne. Na palube sa nachádzal aj kapitán Kirk
Zdroj: TASR/AP

Znovupoužiteľná suborbitálna raketa New Shepard vyvinutá spoločnosťou Blue Origin miliardára Jeffa Bezosa v stredu úspešne odštartovala k hranici vesmíru a po zhruba desiatich minútach sa stroj aj oddelený modul úspešne vrátili na Zem. Jedným z členov posádky bol americký herec William Shatner, ktorý hral postavu kapitána Kirka v kultovom seriáli Star Trek.

Shatner sa vo veku 90 rokov stal najstarším človekom, ktorý sa dostal do vesmíru. "To, čo ste mi dali, je ten najhlbší zážitok," povedal rozradostený Shatner Bezosovi po tom, ako vyliezol po pristátí z kapsuly. "Dúfam, že si dokážem udržať v sebe to, čo cítim teraz. Nechcem to stratiť," dodal legendárny americký herec, ktorého citovala americká agentúra AP.

Raketa New Shephard odštartovala zo základne neďaleko mestečka Van Horn v americkom štáte Texas v stredu krátko pred 17-tou miestneho času. Plánovaný let trval približne jedenásť minút, pričom posádka sa dostala tesne nad takzvanú Kármánovu hranicu vo výške 100 kilometrov nad povrchom Zeme, ktorá je všeobecne považovaná za hranicu medzi zemskou atmosférou a kozmickým priestorom.

Shatner povedal, že ho zasiahla zraniteľnosť Zeme. "Každý na svete musí letieť do vesmíru. Každý na svete to musí vidieť," povedal podľa agentúry Shatner na tlačovej konferencii po druhom úspešnom lete spoločnosti Blue Origin s ľudskou posádkou.

Prvý let New Shepard s posádkou sa uskutočnil 20. júla. Raketa vtedy úspešne odštartovala, dosiahla hranicu vesmíru a bezpečne sa vrátila na Zem. Na palube boli okrem miliardára a zakladateľa firmy Blue Origin Jeffa Bezosa aj jeho brat Mark, 82-ročná pilotka Wally Funková a 18-ročný absolvent strednej školy Oliver Daemen. Ten sa stal vôbec najmladším človekom vo vesmíre.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.