Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Súd v belgickom Lutychu (Liège) dnes udelil ročný podmienečný trest za misogynné (misogýnia – nenávisť, odpor k ženám pozn. red.) urážky a vyhrážky zverejňované na sociálnych sieťach. Odsúdený Sami Haenen vo svojich príspevkoch vyjadroval nenávisť k ženám a k feministom a bol podozrivý aj z výziev k útokom na nich. Podľa francúzskej agentúry AFP to bol prvý súdny proces v Belgicku, ktorý sa zaoberal nenávistnými výrokmi na sieti.

Pojednávanie začalo v pondelok, 34-ročný Haenen svoje skutky vysvetľoval tým, že chcel zastaviť "morovú ranu feminizmu". Sudcovia rozhodovali o troch bodoch obvinenia, prehlásili ho vinným z nenávistných prejavov a slovných urážok vo videách, ktoré zverejňoval. O nevinne rozhodli sudcovia vo veci podnecovania k nenávisti.

Jedným z kľúčových dôkazov procesu bolo video, v ktorom sa Haenen označoval za následníka Elliota Rodgera. Bol to americký študent, ktorý kvôli svojej nenávisti k ženám v Kalifornii v roku 2014 zabil šesť ľudí.

"Ocitol som sa v neľahkej situácii. Zaplavil ma prúd nenávistných správ a vyhrážok smrťou a nevedel som, ako na ne správne reagovať. Chcel som sa len chrániť. Už rok nežijem. Dúfam, že teraz budem môcť zase začať normálny život," uviedol Sami Haenen, ktorý už počas vyšetrovania strávil niekoľko mesiacov za mrežami a niekoľko ďalších so sledovacím náramkom.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.