REUTERS/Yves Herman
StoryEditor

Tusk pred summitom Únie vyzval na prekonanie regionálnych rozdielov medzi členskými krajinami

14.12.2017, 15:11
Autor:
TASRTASR
Na summite budú riešiť aj otázky migrácie a budúcnosti Európskej únie.

Predseda Európskej rady Donald Tusk vo štvrtok pred začatím dvojdňového summitu EÚ v Bruseli vyzval európske krajiny na prekonanie deliacich čiar, ktoré existujú medzi západnou a východnou Európou v otázke migrácie, a tiež na zmazanie rozdielov medzi severom a juhom ohľadom budúcnosti Európskej menovej únie (EMÚ).

Tusk po príchode na summit novinárom pripomenul, že Európska rada sa vo štvrtok a v piatok bude zaoberať aj nedostatkom jednoty, ktorá je "viditeľná" tak v otázke migrácie, ako aj pri riešení hospodárskej a menovej politiky.

"Čo sa týka hospodárskej a menovej únie, rozdelenie, prepáčte mi to geografické zjednodušenie, je medzi severom a juhom, a v prípade migrácie medzi východom a západom," opísal situáciu Tusk. Dodal, že takéto rozdelenie je sprevádzané emóciami, ktoré sťažujú snahy o nájdenie spoločnej reči a racionálnych argumentov pri debatách. "Jednota nám chýba viac ako inokedy," skonštatoval.

Témou migrácie sa budú lídri EÚ zaoberať počas štvrtkovej pracovnej večere. Tusk v utorok, dva dni pred summitom, rozvíril hladinu názorov, keď verejne upozornil, že Únia by mala upustiť od mechanizmu povinných kvót pre utečencov. Európska komisia následne jeho výzvu rázne odmietla.
Na nejednotnosť členských krajín v otázke migrácie upozornila po príchode do Bruselu aj nemecká kancelárka Angela Merkelová. Zdôraznila, že krajiny EÚ nemôžu prejavovať len "selektívnu solidaritu", pokiaľ ide o zaobchádzanie s migrantmi.

"Potrebujeme solidaritu nielen pri regulácii a riadení migrácie na vonkajších hraniciach. To je dobré a dôležité, ale potrebujeme aj vnútornú solidaritu. Podľa môjho názoru nemôže existovať selektívna solidarita medzi členmi Európskej únie," uviedla kancelárka.

01 - Modified: 2022-12-07 13:32:29 - Feat.: - Title: Všetci okrem Ukrajincov nás prepili. Najnovšie štatistiky o alkohole ukazujú, že mladí pijú čoraz viac 02 - Modified: 2022-12-07 23:00:00 - Feat.: - Title: Ruská agresia vyliečila Európu z jej svetonázoru 03 - Modified: 2022-12-06 17:04:45 - Feat.: - Title: Európska únia vyslala krajinám západného Balkánu veľmi pozitívny signál, tvrdí Heger 04 - Modified: 2022-12-06 11:52:29 - Feat.: - Title: Krajiny Európskej únie dosiahli kompromis pri návrhu pravidiel na používanie umelej inteligencie 05 - Modified: 2022-12-06 15:59:52 - Feat.: - Title: HN24: Lídri krajín Európskej únie a západného Balkánu rokujú o Ukrajine a migrácii
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
09. december 2022 11:03