Nová indická vláda je v týchto dňoch pri moci práve rok, ale premiér Manmóhan Singh dôvod na nejaké veľké oslavovanie nevidí. "Som spokojný len na šesťdesiat percent a úprimne si myslím, že sme mohli byť lepší," povedal pri príležitosti výročia domácej tlači.
Vymenovanie tohto technokrata za predsedu vlády 22. mája 2004 indické podnikateľské kruhy chápali ako signál nádeje, keď parlamentné voľby prekvapujúco vyhrala ľavicovo ladená koalícia vedená Kongresovou stranou. Oznamovacie prostriedky začali vzápätí hovoriť o "svätej trojici", ktorá sa ujala moci: Singh sa stal premiérom, Palaniappan Čidambaram ministrom financií a Montek Singh Ahluvalia predsedom plánovacej komisie.
"Isté problémy sa dali očakávať, ale žasnem, aké veľké je sklamanie samotných zodpovedných politikov," hovorí Surjit Bhalla, riaditeľ agentúry Osux Research v indickom hlavnom meste. Singh musí dbať na rovnovážnosť v dvojakom zmysle. Po prvé, premiérom je z vôle predsedníčky Kongresovej strany Sonie Gándhíovej, ktorú mnohí pozorovatelia stále považujú za rozhodujúcu silu domácej politiky. A po druhé, koaličná logika premiérovi neposkytuje nejaký veľký priestor na reformy, jeho vláda sa musí vyrovnávať s trhom i s Marxom, pretože bez podpory komunistov by jeho kabinet padol.
Terajší stav dáva ľavici široké možnosti na ovplyvňovanie reforiem, od privatizácie až po uľahčenie podmienok pre zahraničných investorov. Premiér sa napriek tomu nevzdáva a trvá na znížení vysokého štátneho deficitu, uvoľnení pracovného práva a na zvýšení produktivity práce v štátnych podnikoch. Na jeho konto ide napokon zníženie colných sadzieb, zavedenie dane z pridanej hodnoty, príchod zahraničných investorov do oblasti spojov, ako aj značná liberalizácia leteckej dopravy. Aj zásluhou toho India očakáva v najbližších troch rokoch priemerný ročný hospodársky rast 7,5 percenta.
Vláda musí súčasne dbať aj na zlepšovanie zdravotného a sociálneho štandardu miliardovej Indie. Koniec koncov, za svoju moc vďačí práve sľubu, že národné bohatstvo bude rozdeľovať spravodlivejšie. Pravda, nechýbajú ani pesimistické hlasy, podľa ktorých by komunisti mohli prejsť k opozícii a následný vývoj by Singha mohol doviesť k podaniu demisie. "Vo vládnych laviciach mnohé škrípe," tvrdí popredný indický komentátor T.V.S.Shenoy a dodáva: "Premiér Singh bude konfrontovaný s čoraz frustrovanejšou krajinou." (hn/gaf)
StoryEditor