Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.10.2021, 18:02 Aktualizované dňa 18.10.2021 o 18:11

Zeman nie je schopný pracovať. Senát mu chce odobrať právomoci

Prognóza Zemanovho stavu je podľa Ústrednej vojenskej nemocnice krajne neistá.

Zeman nie je schopný pracovať. Senát mu chce odobrať právomoci
Zdroj: TASR/AP

Český senát začne procedúru odobratia právomocí prezidentovi Milošovi Zemanovi, ktorý nie je schopný vykonávať žiadne pracovné povinnosti.

Prognóza jeho stavu je podľa Ústrednej vojenskej nemocnice krajne neistá. Nemocnica to napísala šéfovi Senátu Milošovi Vystrčilovi. "Iná možnosť neprichádza do úvahy, než kedy a akým spôsobom aktivujeme článok 66 ústavy," povedal Vystrčil.

Možnosť, že sa Zeman vráti k svojim pracovným povinnostiam je malá, uviedol.

Okrem toho predseda Senátu povedal, že vedúci Zemanovej kancelárie Vratislav Mynář bol so stavom prezidenta oboznámený už minulú stredu.

ÚVN odoslala Vystrčilovi odpoveď na jeho žiadosť týkajúcu sa zdravotného stavu prezidenta v pondelok ráno. Obsah však nemocnica z dôvodu dodržania zákona nezverejnila.

Miloš Vystrčil informoval verejnosť o obsahu listu po tom, ako sa poradil s právnikmi.

Vedenie Senátu tvrdí, že momentálne nie je možný iný postup než aktivovať článok 66 ústavy ČR, na základe ktorého prejdú právomoci prezidenta na premiéra a predsedu Poslaneckej snemovne, píšu Novinky.cz. V utorok sa majú za týmto účelom stretnúť zástupcovia vedenia Senátu s predsedami strán v Snemovni.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.