Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.10.2021, 10:03

Česká polícia preverí udalosti spojené so Zemanovým zdravím. Vyšetrovať budú jeho podpisy

Polícia začne preverovať, či niekto z okolia českého prezidenta Miloša Zemana nesfalšoval jeho podpis pod úradným dokumentom.

Česká polícia preverí udalosti spojené so Zemanovým zdravím. Vyšetrovať budú jeho podpisy
Zdroj: Kancelária českého prezidenta

Česká polícia sa začala zaoberať udalosťami, ktoré prišli po zhoršení zdravotného stavu prezidenta Miloša Zemana. Vyšetrovatelia sa budú napríklad zaujímať, či niekto z jeho okolia nesfalšoval jeho podpis pod dokumentom, ktorý zvoláva schôdzu Snemovne na 8. novembra alebo prezidentovo vymenovanie predsedu brnianskeho krajského súdu, potvrdili MF DNES dva zdroje.

Samotná polícia ohlásila začiatok vyšetrovania neurčito v správe na sociálnej sieti Twitter. Podnetom pre ňu boli informácie zverejnené v pondelok na tlačovej konferencii Senátu.

Preskúmajú rozhodnutia

"Je potrebné skúmať rozhodnutia z posledných dní po tom, čo vyšlo najavo, že minimálne od minulej stredy je prezident v stave, kedy nie je schopný vykonávať svoj úrad. Vyšetrovanie možno začať na základe verejne dostupných informácií o stave prezidenta z moci úradnej," povedal MF DNES zdroj z polície.

Presne pred týždňom Miloš Zeman ustanovil predsedom brnenského krajského súdu Milana Čečotku, ktorému hradný kancelár Vratislav Mynář odovzdal menovací dekrét. A to v čase, keď prezident bol už v nemocnici a so sudcom sa tak osobne stretnúť nemohol.

Hovorca prezidenta Jiří Ovčáček následne oznámil, že menovací dekrét podpísal Miloš Zeman ešte v Lánoch tesne pred svojou hospitalizáciou v Ústrednej vojenskej nemocnici.

To je práve jedno z rozhodnutí, ktoré teraz bude políciu zaujímať. Konkrétne to, či bol podľa lekárov prezident v tej chvíli v stave, že vedel, čo robí a podpisuje a či ho napríklad niekto neovplyvňoval.

Padajú trestné oznámenia

Riaditeľ nemocnice Miroslav Zavoral totiž v stredu odovzdal kancelárovi prezidenta písomný dokument, v ktorom mu oznamoval, že prezident Miloš Zeman nie je schopný kvôli svojej chorobe vykonávať svoj úrad.

Kancelár Vratislav Mynář napriek tomu na druhý deň popoludní priviedol do nemocnice predsedu Snemovne Radka Vondráčka, ktorému mal prezident podpísať zvolanie Snemovne.

Práve kvôli tomu už niekoľko ľudí podalo trestné oznámenie - podpis na listine je mierne odlišný verejne známych podpisov prezidenta. Vondráček od začiatku tvrdí, že na nemocničnej izbe vznikla aj fotografie, ako Miloš Zeman dokument podpisuje. Zaobstarať ju mal šéf protokolu prezidenta Vladimír Kruliš. Fotografiu doteraz nikto neukázal.

Práve tento akt už skúmajú kriminalisti z Národnej centrály proti organizovanému zločinu, ako potvrdil jej hovorca Jaroslav Ibehej.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.