Reuters
StoryEditor

Slovensko navštívi taiwanský minister zahraničia. Čína to ostro kritizuje

21.10.2021, 13:12
Autor:
ČTKČTK
Na Slovensku by sa mal Wu zúčastniť konferencie organizovanej Globsecom, následne zamieri do Prahy.

Čína dnes vyjadrila rozhorčenie nad plánovanou návštevou taiwanského ministra zahraničia Josepha Wua v Českej republike a na Slovensku. Informovala o tom agentúra Reuters.

Hovorkyňa taiwanskej diplomacie Joanne Ouová novinárom povedala, že minister Wu sa najprv v utorok zúčastní na Slovensku konferencii organizovanej mimovládnou organizáciou a potom sa vydá do Prahy, kde sa stretne s predsedom Senátu Milošom Vystrčiloma zísť by sa mal tiež s pražským primátorom Zdeňkom Hřibom. Vystrčil a Hřib vlani Taiwan navštívili a vyvolali tým ostrú reakciu Pekingu.

Wuova návšteva Česka bola potvrdená už skôr, o jeho ceste na Slovensko médiá informovali až dnes. Wu chce tiež virtuálne vystúpiť na schôdzke Medziparlamentnej aliancie pre Čínu (IPAC), ktorá sa bude konať budúci týždeň v piatok v Ríme a zúčastní sa jej aj šéf tibetskej exilovej vlády Penpa Cchering.

"Budeme sa aktívnejšie snažiť získať podporu medzinárodného spoločenstva a tešíme sa na posilnenie vzťahov medzi Taiwanom a demokratickými krajinami strednej a východnej Európy," vyhlásila Ouová.

Peking dlhodobo upozorňuje ostatné štáty, aby nerokovali s taiwanskými činiteľmi a nebudili tak zdanie, že uznávajú samostatnosť ostrova. Taiwan funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastnú vládu a demokratické zriadenie, zatiaľ čo v Číne pokračuje režim jednej strany.

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničia Wang Wen-pin dal dnes najavo "silnú nespokojnosť" s tým, že Česko a Slovensko návštevu taiwanského ministra zahraničia umožnia. Obe krajiny pritom vyzval, aby "nenarušovali politické základy vzájomných vzťahov".

Taiwan, ktorý Čína považuje za svoje územie, nemá nadviazané oficiálne diplomatické vzťahy s žiadnou európskou krajinou okrem Vatikánu, pripomína agentúra Reuters. V roku 2019 však šéf taiwanskej diplomacie napríklad navštívil Dánsko, kde vystúpil na demokratickom summite v Kodani.

Podľa médií sa Wu na Slovensku zúčastní konferencie na tému Odolnosť a globálna ekonomická spolupráca po pandémii, ktorú organizuje mimovládna organizácia Globsec. Do Česka príde Wu na dvojdňovú návštevu na pozvanie projektu Sinopsis.

01 - Modified: 2023-09-28 10:17:13 - Feat.: - Title: Čínske ministerstvo kritizuje obrannú stratégiu Taiwanu 02 - Modified: 2023-09-28 07:38:35 - Feat.: - Title: Obchodovanie s akciami zadlženého čínského developera Evergrande sa zastavilo 03 - Modified: 2023-09-28 06:46:18 - Feat.: - Title: Taiwan predstavil svoju prvú doma vyrobenú ponorku 04 - Modified: 2023-09-27 07:00:14 - Feat.: - Title: Čínsky priemysel zaznamenal po roku nárast zisku 05 - Modified: 2023-09-26 11:34:45 - Feat.: - Title: Čína, Južná Kórea a Japonsko plánujú zorganizovať summit svojich lídrov
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
28. september 2023 14:13