Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.10.2021, 21:27

Mikulec rokoval v Grécku o pandémii a ochrane ľudí pri mimoriadnych situáciách

Ide o prvú návštevu slovenského ministra vnútra v Grécku po 27 rokoch, ktorá zároveň nadväzuje na oficiálnu návštevu predsedu vlády Eduarda Hegera v Aténach pred necelým mesiacom.

Mikulec rokoval v Grécku o pandémii a ochrane ľudí pri mimoriadnych situáciách
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Pandémia koronavírusu a ochrana obyvateľstva pri mimoriadnych situáciách boli hlavnými témami utorkových rokovaní ministra vnútra SR Romana Mikulca v Grécku.

Ako uviedol tlačový odbor kancelárie ministra vnútra, minister Roman Mikulec a štátny tajomník rezortu vnútra Vendelín Leitner v utorok odcestovali na dvojdňovú zahraničnú cestu do Grécka.

Ide o prvú návštevu slovenského ministra vnútra v Grécku po 27 rokoch, ktorá zároveň nadväzuje na oficiálnu návštevu predsedu vlády Eduarda Hegera v Aténach pred necelým mesiacom. Agenda slovenského ministerstva vnútra je v Grécku v pôsobnosti piatich ministerstiev.

Minister vnútra sa stretol v utorok s gréckym ministrom pre klimatickú krízu a civilnú ochranu Christosom Stylianidisom, ktorý sa poďakoval za pomoc, ktorú Slovensko poskytlo pri hasení požiarov v auguste tohto roka. Poďakovanie odovzdal aj priamo veliteľovi modulu pozemného hasenia lesných požiarov Petrovi Kovalíkovi, ktorý ministra vnútra SR na ceste sprevádza.

"Slovensko chce posilniť spoluprácu s Gréckom v oblasti krízového manažmentu a civilnej ochrany a využiť grécke skúsenosti pri zvládaní prírodných katastrof," povedal Mikulec.

Slovenská strana potvrdila záujem o spoločné cvičenia a výmenu skúseností s gréckymi kolegami, ktoré by v budúcnosti pomohli zvládať nepredvídané situácie. Vzájomnú spoluprácu hasičských zborov posilní aj memorandum o porozumení.

Ministri si vzájomne vymenili informácie a skúsenosti pri zvládaní pandémie COVID-19, ako aj aktuálne prijímané opatrenia v oboch krajinách. Obaja deklarovali, že očkovanie v súčasnosti predstavuje jediný účinný nástroj pri ochrane zdravia obyvateľstva.

Mikulec v rámci svojej zahraničnej cesty rokoval aj s ministrom pre námorníctvo a ostrovnú politiku Ioannisom Plakiotakisom a s vrcholnými predstaviteľmi Helénskej pobrežnej stráže v Aténach.

Minister vnútra ocenil aktivitu Grécka pri ochrane vonkajšej hranice EÚ, ktorá je vzhľadom na jej členitosť a dĺžku mimoriadne náročná na monitorovanie. Plakiotakis sa poďakoval za podporu Slovenska pri zvládaní tejto úlohy.

Mikulec deklaroval záujem SR naďalej pomáhať pri ochrane 14.000-kilometrovej morskej hranice Grécka. "Nebudeme pravdepodobne prví v objeme pomoci, ale určite nebudeme poslední," uviedol minister.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.