Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Luxemburský premiér Xavier Bettel po obvinení z opísania väčšiny svojej dizertačnej práce uviedol, že "mal postupovať inak".

Investigatívni novinári zistili, že v celej Bettelovej práci, ktorá má 56 strán, sú len dve stránky, ktoré neobsahujú plagiáty. Premiér študoval právo a politológiu na univerzite vo francúzskom Nancy, napísala agentúra AFP.

Bettel svoju prácu odovzdal v roku 1999 a podľa serveru reporter.lu "tri štvrtiny" práce predstavujú citácie cudzích textov, avšak bez uvedenia zdroja. Premiér sa hájil, že prácu písal pred viac ako dvadsiatimi rokmi a vtedy veril, že všetko robí tak, ako sa má. Zároveň priznal, že dnes by rozhodne postupoval inak.

​Premiér, ktorý je na čele vlády od roku 2013, sa obrátil na univerzitu s otázkou, či jeho práca zodpovedá vtedajším štandardom. Pokiaľ škola rozhodne o opaku, jej názoru sa "prirodzene" podriadi, uviedol.

Univerzita zatiaľ odpovedala, že "nedostatok vedeckej integrity berie veľmi vážne" a upozornila, že vtedy ešte neboli záverečné práce automaticky kontrolované kvôli opisovaniu, ako je bežné dnes.

Xavier Bettel bol študent s veľkými ambíciami, ktorý bol politicky aktívny už počas štúdií, napísal server reporter.lu. Bol predsedom spolku Luxemburskej demokratickej a liberálnej mládeže. V roku 1999, vo veku 26 rokov, vstúpil do parlamentu aj mestskej rady mesta Luxemburg.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.