Reuters
StoryEditor

Český rezort zdravotníctva zlikviduje ďalšie desaťtisíce vakcín od AstraZenecy

30.10.2021, 16:45
Autor:
TASRTASR
Väčšinu z uvedených vakcín však český rezort zdravotníctva nemôže dohľadať. Podľa ministerstva je možné, že očkovacie látky sa nachádzajú v jednotlivých krajoch, v evidencii ich ale nemôže nájsť.

Ministerstvo zdravotníctva v Česku sa rozhodlo spáliť ďalšie desiatky tisíc proticovidových vakcín od spoločnosti AstraZeneca, ktorým na konci októbra končí dátum spotreby. Vyplýva to zo zistení stanice Rádiožurnál Českého rozhlasu (ČRo), ktorý o tom informoval v sobotu na svojom webe.

Väčšinu z uvedených vakcín však rezort zdravotníctva nemôže dohľadať. Podľa ministerstva je možné, že očkovacie látky sa nachádzajú v jednotlivých krajoch, v evidencii ich ale nemôže nájsť.

Dátum spotreby totiž skončí 55-tisíc dávkam vakcín od AstraZenecy. Rádiožurnál o tom informoval už v prvej polovici septembra a ministerstvo zdravotníctva toto číslo potvrdzuje. Odvtedy zdravotníci podľa údajov na webe rezortu podali zhruba tisíc dávok tejto vakcíny. Do spaľovní by tak malo zamieriť 54-tisíc dávok.

To však nesedí s údajmi ministerstva. "Vieme, že budeme likvidovať zhruba 21 tisíc dávok vakcíny od spoločnosti AstraZeneca. Budú po dátume expirácie a nie je možné ich ďalej použiť," potvrdil hovorca rezortu zdravotníctva Daniel Köppl s tým, že ďalších zhruba tisíc očkovacích látok ministerstvo zlikviduje, pretože ampulky sú nejakým spôsobom poškodené.

Ministerstvo však nevie, kde je zvyšných vyše 30-tisíc dávok, ktorým končí dátum spotreby. Pravdepodobne sa vraj môžu nachádzať napríklad v ordináciách praktických lekárov. V evidencii ich rezort však nemá, takže bez väčšieho auditu neexistujú presné informácie o tom, kde presne ich hľadať, uvádza ČRo.

Darovať vakcíny pred dátumom expirácie Česko však nemohlo. Ministerstvo zdravotníctva už skôr pre Radiožurnál uviedlo, že zákon "neumožňuje tieto vakcíny darovať, pretože v momente, keď sú vyňaté z kontrolovaného distribučného reťazca, počíta sa s tým, že budú použité".

Už v septembri v Česku zlikvidovali vyše 20-tisíc dávok vakcíny od AstraZenecy. Okrem vakcín od AstraZenecy ministerstvo zdravotníctva eviduje tiež 16.000 znehodnotených preparátov od spoločností Pfizer a BioNTech.

Podľa zverejnených údajov nebola doteraz zlikvidovaná žiadna vakcína od spoločnosti Moderna. Počty znehodnotených očkovacích látok od firmy Johnson&Johnson v prehľade na webe ministerstva chýbajú.

01 - Modified: 2023-02-01 15:20:00 - Feat.: - Title: Česi vystavili vysvedčenie politikom, Zemana ohodnotili na štvorku 02 - Modified: 2023-02-01 14:35:07 - Feat.: - Title: České voľby od roku 2026 by mohli byť len jednodňové 03 - Modified: 2023-01-31 12:34:08 - Feat.: - Title: Ako suverénny štát sa sami rozhodujeme, s kým si zavoláme, reaguje Česko na Čínu po telefonáte na Taiwan 04 - Modified: 2023-01-31 09:40:13 - Feat.: - Title: Česká ekonomika v štvrtom štvrťroku klesla, už druhý kvartál po sebe 05 - Modified: 2023-01-30 13:55:33 - Feat.: - Title: Český prezident Pavel telefonoval s taiwanskou prezidentkou, ozvala sa Čína
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
02. február 2023 05:26