Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.11.2021, 12:00 Aktualizované dňa 02.11.2021 o 12:50

Rusko zhromažďuje armádu pri ukrajinskej hranici, odhaľujú satelity. Presúva tam vojakov, tanky aj delá

  • Podľa satelitných snímok Rusi opäť približujú vojenskú techniku bližšie k ukrajinským hraniciam.
  • Naposledy výraznejší posun vojsk prebehol v apríli.
Rusko zhromažďuje armádu pri ukrajinskej hranici, odhaľujú satelity. Presúva tam vojakov, tanky aj delá
Zdroj: Reuters

Nové snímky zo súkromných družíc zhotovené v pondelok potvrdili, že Rusko na hraniciach s Ukrajinou opäť zhromažďuje vojakov a vojenskú techniku, píše na svojej webovej stránke týždenník Politico.

​Na snímkach zhotovených satelitmi spoločnosti Maxar Technologies vidno zoskupovanie tankov, delostreleckej techniky i vojakov neďaleko mesta Jeľňa v Smolenskej oblasti v západnej časti Ruska.

Rusko takisto sústreďuje vojenskú techniku v okolí miest Briansk a Kursk, ktoré sa nachádzajú neďaleko hraníc s Ukrajinou, uvádza ďalej Politico.

​Napätie medzi Ruskom a Západom sa v období posledných mesiacov vystupňovalo, pripomína týždenník.

Americký minister obrany Lloyd Austin v októbri navštívil Gruzínsko a Ukrajinu. Spojené štáty podľa jeho slov "budú Ukrajinu aj naďalej podporovať" s cieľom rozvíjať schopnosť ubrániť sa.

​Ruský prezident Vladimir Putin neskôr uviedol, že Ukrajina nikdy nebude oficiálnym členom NATO. Rozvoj v oblasti armády na tomto území však napreduje, čo podľa Putina predstavuje pre Rusko "hrozbu".

Rusko v apríli tohto roka presunulo svoje jednotky k hraniciam s Ukrajinou i na polostrov Krym, čo vyvolalo znepokojenie v Kyjeve i vo Washingtone, pripomína Politico.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.