Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.11.2021, 14:23

Singapur rázne zakročil proti odmietačom očkovania: Štát im už nebude platiť liečbu covidu

Neočkovaní tvoria väčšinu prípadov nakazených a hospitalizovaných na Covid-19.

V Singapure je plne zaočkovaných 85 percent ľudí, z nich 18 percent dostalo už aj tretiu dávku vakcíny proti koronavírusu. V pondelok však miestna vláda uviedla, že už ďalej nebude hradiť náklady na zdravotnú starostlivosť pre ľudí, ktorí sa dobrovoľne rozhodli nezaočkovať sa proti koronavírusu. Informoval o tom denník The Washington Post.

​Nezaočkovaní tvoria väčšinu nových pozitívnych prípadov i hospitalizácii v krajine, ktorý má približne rovnaký počet obyvateľov ako Slovensko. Ministerstvo zdravotníctva v Singapure uviedlo, že "v súčasnosti tvoria nezaočkované osoby značnú väčšinu tých, ktorí vyžadujú intenzívnu ústavnú starostlivosť a neúmerne prispievajú k zaťaženiu zdrojov našej zdravotnej starostlivosti.“ 

Vláda teraz platí účet za každého singapurského občana s trvalým pobytom a držiteľa dlhodobého pracovného preukazu, ktorý má potvrdené ochorenie Covid-19.

Kým nebude epidemiologická situácia stabilnejšia, bude podľa ministerstva štát aj naďalej hradiť súvisiace náklady na zdravotnú starostlivosť pre tých, ktorí sú zaočkovaní, ako aj pre tých, ktorí ešte nie sú spôsobilí očkovania. V druhom prípade ide o deti do 12 rokov a osoby s určitými zdravotnými problémami. Čiastočne vakcinovaní ľudia v Singapure budú krytí až do 31. decembra.

Zdravotná starostlivosť v Singapure patrí medzi najlepšie na svete. Štúdia z roku 2017 v prestížnom časopise Lancet zistila, že Singapur sa spomedzi 188 krajín sveta umiestnil na prvom mieste v úsilí o splnenie cieľov trvalo udržateľného rozvoja v oblasti zdravia, ktoré stanovila Organizácia Spojených národov pre rok 2030.

​Singapur zaznamenal za posledných 28 dní približne 91 000 nových nakazených koronavírusom, z ktorých 98,7 percenta bolo asymptomatických alebo malo mierny priebeh ochorenia, uvádza ministerstvo zdravotníctva.

K 7. novembru bolo s vírusom hospitalizovaných 1 725 ľudí. Z nich podľa ministerstva zdravotníctva 301 potrebuje kyslík, 62 je pod prísnym dohľadom na jednotke intenzívnej starostlivosti a 67 má vážny priebeh ochorenia  a vyžaduje si intubáciu. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.