Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.11.2021, 13:22 Aktualizované dňa 14.11.2021 o 13:32

Potvrdili rázne opatrenia. Nezaočkovaní ľudia v Rakúsku budú musieť ísť do lockdownu

V nedeľu sa na tom dohodli kancelár Alexander Schallenberg a predsedovia vlád rakúskych spolkových krajín. Opatrenia začnú platiť v pondelok.

Alexander Schallenberg
Zdroj: Reuters

Obyvatelia Rakúska nezaočkovaní proti koronavírusu budú musieť ísť do lockdownu.

​V nedeľu sa na tom dohodli kancelár Alexander Schallenberg a predsedovia vlád rakúskych spolkových krajín. Opatrenia začnú platiť v pondelok. Informácie priniesla tlačová agentúra DPA.

"Situácia je vážna," povedal ľudovecký (ÖVP) kancelár. "Nerobíme tento krok s ľahkým srdcom, ale bohužiaľ je nutný," povedal a dodal, že existuje relevantný rozdiel vo výskyte pandémie medzi očkovanými a neočkovanými.

Schallenberg a minister zdravotníctva Wolfgang Mückstein pritom varovali, že môžu prísť ešte prísnejšie opatrenia. Podľa kancelára je tiež rozhodujúce, aby boli opatrenia kontrolované. Ich porušovanie má byť "dôsledne sankcionované".

Obmedzenie pohybu bude platiť pre všetky osoby, ktoré nie sú očkované a zároveň sa v posledných 180 dňoch nezotavili z koronavírusovej nákazy. Už teraz v Rakúsku nemajú neočkovaní prístup do reštaurácií, na športové podujatia alebo do kaderníctva.

Nové je pre neočkovaných to, že budú obmedzení aj pri nakupovaní. Nakúpiť si budú môcť len tovar každodennej potreby. Naďalej môžu navštevovať zdravotnícke zariadenia, školy alebo miesta na „uspokojovanie základných náboženských potrieb“.

Z obmedzení, ktoré bude zatiaľ platiť desať dní, sú vyňaté deti mladšie ako 12 rokov; ľudí s jednou dávkou vakcíny sa lockdown nebude týkať, ak predložia negatívny PCR test.

Lockdown pre neočkovaných v Rakúsku, ktoré má zhruba 8,9 milióna obyvateľov, postihne približne dva milióny ľudí. Niektorí experti tvrdia, že opatrenie je nedostatočné, a požadujú, aby sa všetci, teda aj očkovaní a uzdravení, museli preukazovať negatívnym PCR testom pri návšteve reštaurácie.

V Rakúsku epidémia v posledných dňoch výrazne silnie, krajina zaznamenáva nové rekordy v denných počtoch novo nakazených. V sobotu úrady registrovali doteraz najvyšší prírastok 13 152 infikovaných. Dnes hlásia 11 552 pozitívnych testov za uplynulých 24 hodín, čo je najvyššia nedeľná hodnota od začiatku pandémie. Ďalších 17 ľudí v súvislosti s Covidom-19 zomrelo.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.