Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.11.2021, 21:12

Francúzsko a Taliansko chystajú dohodu na éru po Merkelovej

Dohoda sa má týkať spolupráce v oblasti ekonomiky, cestovného ruchu a aj kultúry.

Francúzsko a Taliansko chystajú dohodu na éru po Merkelovej
Zdroj: Reuters

Taliansky premiér Mario Draghi a francúzsky prezident Emmanuel Macron podpíšu na budúci týždeň dohodu, ktorá môže zmeniť rovnováhu síl v Európe po tom, čo z funkcie v nasledujúcich týždňoch odíde nemecká kancelárka Angela Merkelová.

S odvolaním sa na svoje zdroje v talianskej vláde o tom v utorok informovala agentúra Reuters.

Dohoda sa má týkať spolupráce v oblasti ekonomiky, cestovného ruchu i kultúry.

O možnej taliansko-francúzskej dohode sa začalo diskutovať ešte v roku 2018 za vlády talianskeho premiéra Paola Gentiloniho. Vzťahy medzi Rímom a Parížom sa však zhoršili po tom, čo sa k moci v Taliansku dostali populistické strany Liga a Hnutie piatich hviezd.

Od nástupu Draghiho sa však vzťahy týchto dvoch krajín výrazne zlepšili a obaja predstavitelia majú teraz ambíciu spoločne formovať európsku politiku, komentuje agentúra Reuters.

"Macron chce mať pevnejšie vzťahy s Talianskom a Taliansko sa zase chce včleniť do tradičného francúzsko-nemeckého partnerstva," uviedol pre Reuters taliansky vládny zdroj, ktorý si neželal byť menovaný.
Oficiálne miesta informácie o chystanej dohode nepotvrdili.

Napätie medzi Rímom a Parížom dosiahlo vrchol v roku 2019, keď Francúzsko nakrátko stiahlo z Ríma svojho veľvyslanca v dôsledku sporov okolo imigrantov.

Draghi a Macron sa naposledy stretli minulý týždeň v Paríži, kde rokovali o dianí v Líbyi. Situáciu v tejto krajine oba štáty tradične považujú za predmet svojho strategického záujmu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.