Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.11.2021, 15:17

Nákazou k protilátkam. Talianska prokuratúra vyšetruje podozrivé súkromné večierky

Niekoľko účastníkov už skončilo v nemocnici a na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Nákazou k protilátkam. Talianska prokuratúra vyšetruje podozrivé súkromné večierky
Zdroj: Reuters

Prokuratúra v talianskom Bolzane sa zaoberá súkromnými večierkami, ktoré ľudia údajne navštevujú, aby sa dobrovoľne nakazili koronavírusom. O fenoméne informovali lekárske úrady v Južnom Tirolsku, kde sa na týchto akciách podľa nich zúčastňujú hlavne mladí ľudia. Niekoľko účastníkov už skončilo v nemocnici a na jednotke intenzívnej starostlivosti, uviedla stanica Sky.

Podľa lekárov sa ľudia chcú nakaziť koronavírusom, aby získali protilátky a potvrdenie do covidového certifikátu. To je možné dostať po dobu do 180 dní od uzdravenia z choroby. Ďalšími možnosťami je sa nechať zaočkovať alebo mať negatívny test. Covidový certifikát je v Taliansku nevyhnutný napríklad na vstup na pracovisko, do barov či posilňovní.

Juhotirolský zástupca regionálneho koordinátora reakcie na epidémiu Covid-19 Patrick Franzoni uviedol, že zdravotnícke úrady už zaznamenali niekoľko prípadov, keď sa ľudia nakazili na týchto stretnutiach. "V uzavretej miestnosti, kde je pozitívna osoba s variantom koronavírusu delta, sa ľahko nakazí päť až desať ľudí," uviedol Franzoni.

​O dobrovoľný prenos nákazy sa podľa neho pokúšajú predovšetkým mladší ľudia, ktorí podceňujú nebezpečnosť choroby Covid-19. "Mnohí si myslia, že je to taká chrípka. Ale popravde povedané dopady môžu byť dlhodobé a mladí tiež môžu skončiť v nemocnici," uviedol Franzoni.

Podľa úradov je medzi obyvateľmi Južného Tirolska výrazne menší záujem o očkovanie. Zaočkovanosť v regióne na hranici s Rakúskom je o viac ako desať percentuálnych bodov nižšia ako vo zvyšku Talianska. Dokončené očkovanie proti covidu majú takmer tri štvrtiny Talianov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.