Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.11.2021, 13:17

Zeman chce pomôcť s migračnou krízou. Poľsku ponúkol vyslanie vojakov na hranice s Bieloruskom

Miloš Zeman tvrdí, že situáciu s aktuálnou migračnou krízou veľmi pozorne sleduje.

Zeman chce pomôcť s migračnou krízou. Poľsku ponúkol vyslanie vojakov na hranice s Bieloruskom
Zdroj: Reuters

Český prezident Miloš Zeman navrhol Poľsku, že Česká republika vyšle svojich vojakov na poľsko-bieloruské hranice v snahe pomôcť Varšave vyriešiť súčasnú migračnú krízu. Pražský hrad o tom informoval v utorok na svojej internetovej stránke.

"Situáciu na poľsko-bieloruskej hranici, ktorá je spôsobená zlými úmyslami tých, ktorí pre svoj vlastný prospech neváhajú zneužiť nepriazeň osudu druhých, veľmi pozorne sledujem," napísal Zeman v liste adresovanom poľskému prezidentovi Andrzejovi Dudovi.

Česko je pripravené pomôcť

"Armáda Českej republiky je pripravená, ak bude z Vašej strany záujem a pri splnení zákonných podmienok, vyslať na pomoc pri obrane hranice Poľskej republiky svojich vojakov. Príslušníci ozbrojených síl Českej republiky sú v súčasnej dobe pripravení na okamžitý presun," napísal v liste Zeman.

Podľa Zemana rozhodnutie o vyslaní ozbrojených síl mimo územia Česka na obdobie maximálne 60 dní prináleží vláde, ak ide o plnenie záväzkov z medzinárodných zmlúv o spoločnej obrane proti napadnutiu.

"Budem sa usilovať o to, aby Česká republika splnila svoje spojenecké záväzky pri obrane našej spoločnej bezpečnosti," uzavrel český prezident.

Výnimočný stav v Poľsku

Do Poľska, rovnako aj do Litvy a Lotyšska, začali masovo prichádzať migranti po tom, ako bieloruský líder Alexandr Lukašenko koncom mája avizoval, že Minsk im už nebude brániť v ceste do EÚ cez svoje územie, čím reagoval na sprísnené sankcie Západu.

EÚ tvrdí, že Lukašenkov režim odvtedy migrantov na hranice zmienených krajín vysiela zámerne, aby tak spôsobil chaos a spory v Únii. Lukašenko to popiera. Ľudia z Iraku, Sýrie či Afganistanu prichádzajú do Bieloruska na turistické víza.

Varšava na prílev migrantov zareagovala vyslaním tisícov vojakov do pohraničnej oblasti, zavedením výnimočného stavu, ako aj rýchlym stavaním plotu z ostnatého drôtu. Avizovala tiež, že v decembri chce začať na hraniciach stavať múr, pričom jeho stavbu by chcela dokončiť v prvej polovici budúceho roku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.