Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Taliansko vo stredu sprísnilo reštriktívne opatrenia súvisiace s pandémiou koronavírusu pre nezaočkovaných občanov, ktorí nebudú môcť využívať niektoré služby.

Krajina okrem toho zaviedla povinné očkovanie pre širšiu skupinu zamestnancov verejného sektora, informovala agentúra Reuters.

Sťaženie získania covidpasu 

​Nové opatrenia, ktoré začnú platiť od 6. decembra, nepovoľujú nezaočkovaným obyvateľom Talianska vstup do reštaurácií, kín či na športové podujatia, píše sa vo vyhlásení talianskej vlády.

Nové pravidlá zamerané na zamedzenie šírenia koronavírusu, ktoré vzišli z rokovania vlády, tiež rozširujú povinné očkovanie proti covidu pre ďalšie profesie. Od 15. decembra bude platiť aj pre zamestnancov škôl, polície a armády.

Tieto nové opatrenia tiež sprísňujú požiadavky na získanie covidpasu - certifikátu, ktorý umožňuje zaočkovaným ľudom prístup k voľnočasovým aktivitám a službám. Ten po novom nebudú môcť získať nezaočkovaní ľudia ani s negatívnym testom na koronavírus.

Skrátenie platnosti 

Prijatie väčšiny týchto opatrení sa očakávalo vzhľadom na vyjadrenia talianskych predstaviteľov z posledných dní. Vláda však prijala aj jedno neočakávané opatrenie, a to povinné preukazovanie sa covidpasmi pri používaní mestskej hromadnej dopravy.

V prípade používania mestskej hromadnej dopravy však budú môcť covidpasy využívať nielen zaočkovaní obyvatelia, ale aj nezaočkovaní ľudia s negatívnym testom.

Vláda okrem toho skrátila platnosť covidpasov, ktoré doteraz platili rok, na deväť mesiacov.

V súčasnosti v Taliansku pribudne každý deň okolo 10-tisíc nových prípadov nákazy koronavírusom a približne 80 súvisiacich úmrtí. Ide však o výrazný pokles oproti rovnakému obdobiu spred roka, keď v krajine denne pribúdalo asi 20-tisíc prípadov a stovky súvisiacich úmrtí.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.