Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.11.2021, 13:21

Nový super variant koronavírusu na obzore? Experti sa obávajú mutácií z Botswany

Kvôli svojim až tridsiatim dvom mutáciám na spike proteíne by tento variant mohol ľahšie obísť imunitný systém človeka a následne aj nakaziť viac ľudí.

Nový super variant koronavírusu na obzore? Experti sa obávajú mutácií z Botswany

Z Afriky sa šíri nový variant koronavírusu s „extrémne vysokým“ počtom ďalších mutácií, varujú vedci. Môže byť nebezpečnejší ako doposiaľ známe mutácie. Prvé prípady sa objavili v Botswane, Juhoafrickej republike a v Hongkongu, kam variant doviezol turista. Celkový počet nakazených botswanským variantom je však zatiaľ nízky a obavy odborníkov sa nemusia naplniť.

Variant z Botswany dostal názov B.1.1.529. Virológ Tom Peacock pôsobiaci na Imperial College v Londýne o ňom hovorí ako o možnom dôvode „skutočných obáv“.

Má 32 mutácií

Kvôli svojim až tridsiatim dvom mutáciám na spike proteíne by totiž mohol ľahšie obísť imunitný systém človeka a následne aj nakaziť viac ľudí. Práve na tvorbu protilátok proti spike proteínu covidu sa zameriavajú súčasné vakcíny.

„Tento variant by sa mal naozaj starostlivo sledovať vzhľadom k svojmu desivému spike profilu. Export do Ázie naznačuje, že by mohol byť rozšírenejí, než ukazuje sekvenovanie (vzoriek) samotné,“ uviedol lekár.

Nádej však vidí v doterajšom počte prípadov, ktoré má tento variant na svedomí. Celkom ich je iba desať a môže sa tak stať, že variant nebude predstavovať väčšie nebezpečenstvo. "Dúfam, že je to tento prípad," dodal.

„Avšak doteraz nepoznáme kľúčovú informáciu, a to je infekčnosť vírusu, ktorá zrejme primárne stála za šírením variantu delta,“ upozorňuje potom profesor mikrobiológie na Cambridgeskej univerzite Ravi Gupta. „Schopnosť obísť imunitný systém je len jedným aspektom možného budúceho vývoja,“ dodáva.

Potvrdené prípady

Prvý prípad nového variantu sa v Botswane objavil 11. novembra, v JAR potom o tri dni neskôr, a to v oblasti, kde sa v poslednej dobe začali znovu zvyšovať počty novo nakazených. V rovnakom dni sa potom B.1.1.529 vyskytol aj v Hongkongu, kde po návrate z juhu Afriky pozitívne otestovali tridsaťšesťročného cestovateľa.

Riaditeľ Inštitútu genetiky na londýnskej univerzite UCL Francois Balloux si všíma „nezvyklú konšteláciu“ mutácií tohto variantu. Podľa neho to naznačuje, že sa vyvinula v tele človeka s narušenou imunitou, „možno u neliečeného pacienta s HIV alebo AIDS“.

„Môže byť prítomná aj v ďalších častiach Afriky. Zatiaľ by sa mala starostlivo monitorovať a analyzovať, ale nie je dôvod sa príliš znepokojovať, pokiaľ sa v blízkej budúcnosti nebude zvyšovať jej frekvencia výskytu,“ povedal pre denník The Independent.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.