V Afrike je proti koronavírusu úplne zaočkovaných len 6,6 percenta obyvateľov. Vo štvrtok o tom informovala tlačová agentúra DPA.
Hoci celková krivka nových infekcií v Afrike klesá, v niekoľkých krajinách tohto kontinentu sa šíri štvrtá vlna koronavírusu, ukazujú oficiálne údaje.
Nový variant ochorenia
Okrem nízkeho percenta zaočkovaných vyvolávajú obavy aj nepotvrdené správy o novom variante koronavírusu, ktorý sa údajne objavil v Juhoafrickej republike, kde čísla o nákaze pomaly znovu stúpajú.
John Nkengasong z Afrického centra pre kontrolu a prevenciu chorôb patriaceho pod Africkú úniu vo štvrtok zdôraznil, že tieto údaje budú preverené a zhodnotené.
"Musíme urobiť viac štúdií, je toho veľa, čo o novom variante koronavírusu nevieme. Musíme sa na tieto údaje pozrieť veľmi dôkladne, až potom vydáme vyhlásenie. Nutným cieľom pre náš kontinent je 70-percentná miera zaočkovanosti obyvateľov," dodal Nkengasong.
Počet nových prípadov nákazy v Afrike klesol v porovnaní s predchádzajúcim týždňom o 11 percent a počet úmrtí o 15 percent.
Podľa Afrického centra pre prevenciu zatiaľ v Afrike zdokumentovali celkovo približne 8,6 milióna prípadov nákazy, z ktorých bolo smrteľných vyše 222-tisíc
Veľký počet neoznámených prípadov
Podľa Nkengasonga počet neoznámených prípadov v Afrike, ktorá má 1,3 miliardy obyvateľov, je pravdepodobne vyšší.
Vyjadril sa aj proti povinnému očkovaniu. Očkovanie seniorov a chorých ľudí musí mať prednosť pred posilňujúcimi dávkami vakcín alebo preventívnym očkovaním detí, upozornil. Inak je cieľ zaočkovať 70 percent afrického obyvateľstva do konca budúceho roka ohrozený, vysvetlil.
Africké centrum pre prevenciu sa pokúša spojiť prostriedky afrických krajín a koordinovať opatrenia v boji proti pandémii.
Podľa centra si zatiaľ Afrika zaobstarala okolo 403 miliónov dávok vakcín, z ktorých bolo podaných 55 percent.
Nkengasong pripísal nízku mieru zaočkovanosti okrem iného aj logistickým problémom a vyzval na intenzívnejšie testovanie v jednotlivých krajinách.