Svet včera obleteli správy o tom, že úrady v Juhoafrickej republike zachytili nový variant koronavírusu Sars-Cov-2, ktorý spôsobuje ochorenie Covid-19.
Podľa prvotných informácií môže byť nebezpečnejší než v súčasnosti dominantná delta. A to hneď z viacerých dôvodov.
Mimoriadne má kvôli novému variantu zasadať aj WHO, ktoré ho zrejme zaradí na zoznam mutácií, ktorým je potrebné venovať pozornosť. Očakáva sa, že by mal dostať názov "ní". Ide o písmeno gréckej abecedy, ako sú označované aj všetky ďalšie varianty.
HN zhrnuli odpovede na základné otázky a všetko, čo v súčasnosti o novom variante vieme.
Aký je nový variant a prečo je nebezpečný?
O detegovaní nového variantu koronavírusu informovali juhoafrickí vedci. Označili ho B.1.1.529. Najväčšie riziko predstavuje kvôli nezvyčajnej konštelácii mutácii, ktoré môžu spôsobiť, že ľahšie prekoná ľudskú imunitu, čo by zvýšilo jeho nákazlivosť. Niektorí vedci pre BBC označili tento variant ako desivý či najhorší, aký kedy videli.
"Tento variant nás prekvapil, ukázal veľký skok v evolúcii a oveľa viac mutácií, než sme očakávali," povedal na brífingu profesor Tulio de Oliveira, riaditeľ juhoafrického centra na boj s epidémiami.
De Oliveira dodal, že nový variant má celkovo 50 mutácií, z toho 32 na spike proteíne, na ktorom je založené množstvo vakcín. To je asi dvojnásobok oproti delte. Mutácie ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.