Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.11.2021, 23:30

Nová mutácia napáda všetkých. Pre variant omikron končia v nemocniciach mladí ľudia

Niektorí z nich pritom končia aj na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Odborníci a úrady v Juhoafrickej republike upozornili, že nový variant koronavírusu omikron, ktorý Svetová zdravotnícka organizácia označila za znepokojujúci, postihuje často mladých ľudí. Niektorí z nich pritom končia aj na jednotkách intenzívnej starostlivosti, uviedla podľa agentúry AP jedna z miestnych lekárok Rudo Mathivhaová.

"Vidíme teraz výraznú zmenu v demografickom profile pacientov s covidom," povedala na tlačovej konferencii ku koronavírusu Mathivhaová, vedúca jednotky intenzívnej starostlivosti nemocnice v johannesburskej štvrti Soweto.

"Dostávajú sa k nám mladí ľudia, tridsiatnici aj ľudia medzi dvadsiatym a tridsiatym rokom života. Niektorí majú mierny priebeh, iní však závažnú formu a niekedy končia na jednotke intenzívnej starostlivosti," podčiarkla lekárka. Podľa nej nie je asi 65 percent z pacientov očkovaných a väčšina zo zvyšných dostala len prvú dávku vakcíny.

Na postihnutie mladšej generácie variantom omikron upozornil aj juhoafrický minister zdravotníctva Joe Phaahla. "Nový variant bol prevažne odhalený u mladých ľudí, medzi ktorými je aj najnižšia zaočkovanosť v krajine. Iba štvrtina ľudí vo veku od 18 do 34 rokov je v Juhoafrickej republike očkovaná," ​​povedal Phaahla.

Prípady nákazy koronavírusom začali v Juhoafrickej republike stúpať tento mesiac v provincii Gauteng, kde sa nachádza najväčšie mesto krajiny Johannesburg a tiež metropola Pretoria.

​Juhoafrický Národný ústav pre prenosné choroby uviedol, že infekcia postihla predovšetkým ľudí vo veku od desať do 29 rokov v Pretórii. "Okrem toho Národný ústav pre prenosné choroby identifikoval ohnisko nákazy vo vekovej skupine 20 až 44 rokov v inštitúte vyššieho vzdelania v Pretórii," povedal začiatkom tohto týždňa výkonný riaditeľ ústavu Adrian Puren.

Hlásené denné prírastky nákazy sú v Juhoafrickej republike zatiaľ relatívne nízke. V piatok bolo zaznamenaných 2828 nových prípadov. Ide však o výrazný nárast za posledné týždne, podotkla AP.

Podľa juhoafrických odborníkov je až za 90 percent nových prípadov zodpovedný práve variant omikron a podľa prvých záverov prebiehajúcich štúdií zrejme prenesie každý nakazený človek vírus v priemere na ďalších dvoch ľudí.

"Je to obrovský problém. Máme z vírusu všetci veľké obavy," povedal AP riaditeľ Afrického výskumného zdravotníckeho ústavu Willem Hanekom.

Nový variant rýchlo mutuje, čo mu podľa vedcov môže pomôcť, aby sa rýchlejšie šíril a dokázal obísť reakciu ľudského imunitného systému. Juhoafrická republika naň upozornila vo štvrtok a Svetová zdravotnícka organizácia ho nasledujúci deň klasifikovala ako znepokojivý.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.